
Ova zemlja je već odavno prešla granicu apsurda, ali najnoviji skandal koji je potresao Tužilaštvo BiH od strane jednog od svojih vlastitih, Dubravka Čampare, nije samo politička bomba.
To je prava pravna katastrofa koja se uveliko priprema da uništi sve tragove odgovornosti, dok onaj tko je trebao štititi zakon, štiti vlastite interese i one svojih kumova, političkih saveznika i rodbine. A sve to, uz pomalo komičan obrat u formi misteriozne poplave koja je izbrisala ključne dokumente. No, je li zaista voda bila neprijatelj ili samo šef tužilaštva pokušava da "čisti" tragove svojih sumnjivih veza?
Na početku cijele ove tragikomedije, Tužilaštvo BiH je formiralo krivični predmet protiv Dubravka Čampare, tužioca koji je, kako saznaje Istraga, bio duboko umiješan u zaštitu svojih prijatelja i političkih partnera, a ništa manje u svoju vlastitu poziciju na stolu moći. Kroz saradnju sa Gordanom Memijom, kumom Elmedina Konakovića i političkim operativcem, Čampara je izdalje odavao informacije o najosjetljivijim istragama, među kojima je svakako najpoznatija ona poznata pod imenom "Black Tie". Istražitelji su otkrili da je Čampara u suradnji sa v.d. direktorom FUP-a, Vahidinom Munjićem, manipulirao ključnim svjedocima, pokušavajući diskreditirati njihova svjedočenja, dok su oni ukazivali na veze narko kartela u najvišim strukturama vlasti.
Poplava, koja je naknadno uništila dokumente u Munjićevoj kancelariji, samo je kap u moru nespretnih pokušaja prikrivanja ne samo informacija, već cijelog sustava koji je trebao služiti građanima, ali je služio samo korumpiranim političkim interesima. Svi se mi pitamo da li je poplava zapravo bila samo "slučajnost" ili smišljen plan da se unište tragovi zločina?
Ne možemo zaboraviti kako je Čampara koristio svoju poziciju i povezanost s rodbinom, uključujući i svog brata, bivšeg ministra Aljošu Čamparu, kako bi zaštitio kriminalne radnje unutar FUP-a, uključujući zloupotrebu IMSI Catchera – uređaja koji je omogućavao ilegalno praćenje i prisluškivanje. Dok je "kamen temeljac" čitavog tog skupa bio interes za kontrolu nad istragama, političke i poslovne veze su se spajale, sve kako bi se zaštitili oni na vrhu – a svi drugi su morali biti žrtve političkog montažnog sistema.
Gledajući sve ove događaje, ne možemo se oteti dojmu da je Čampara, zajedno sa svojim prijateljima iz FUP-a i političkim saveznicima, godinama radio ispod radara, potajno štiteći ljude povezane s narko kartelima, ne bi li se sačuvao vlastiti položaj i moć. No, sada dolazi trenutak kad je sve to na rubu izbijanja u javnosti.
Ali ni to nije kraj. Kako je moguće da Dubravko Čampara napušta Tužilaštvo u trenutku kada je protiv njega pokrenut krivični progon? Hoće li njegovo napuštanje zaustaviti istragu? Hoće li moćnici ponovo prevariti pravdu, a sve pod parolama zaštite pravnog poretka? Jer, ako se oslobodi, onda se ne radi samo o njegovoj "karijeri", već o cijelom sistemu koji je pod kontrolom, a koji je omogućio ovakve monstruozne postupke.
Dok se promašene političke figure i pravosudni aparat još uvijek povode za vlastitim interesima, građani, koji sve ovo posmatraju, sve više gube vjeru u sustav koji bi trebao biti garant pravde. Sve je jasnije – naša tužiteljska, policijska i politička elita ne samo da je ispod svakog profesionalnog standarda, već se sve to pretvara u bezobraznu igru moći u kojoj su žrtve samo obični ljudi.
I sada, dok se u čitavoj BiH bruji o Čampari, Memiji, Munjiću, te svim onim imenima koji stoje iza "Black Tie" afere, ostaje samo jedno pitanje – tko će zaista snositi odgovornost i tko će napokon biti pozvan na odgovornost za sve ovo? Jer, ako se ništa ne promijeni, onda ne samo da će biti razmjerno lako zaboraviti na "Black Tie" i njegovu sramnu istinu, već će i naša pravda biti nešto što se nalazi samo u fikciji.