
Polaganjem vijenaca kod spomenika ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru, u ponedjeljak je započelo obilježavanje 33. godišnjice osnivanja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZ HB).
Ovaj značajan datum obilježen je prisjećanjem na historijski kontekst i ulogu koju je HZ HB imala tokom Domovinskog rata u očuvanju hrvatskog naroda na prostoru Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović istaknuo je simboliku ovog datuma, povezujući ga s padom Vukovara i agresijom na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.
– Današnji dan obilježava ne samo stradanje i tragediju Vukovara, već i početak organiziranog otpora hrvatskog naroda u BiH. Formiranje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne bio je odgovor tadašnjeg vodstva na sve veće prijetnje, s ciljem očuvanja naroda i prostora. HZ HB je bila ključna za političku, izvršnu i zakonodavnu zaštitu hrvatskog naroda, ali i za očuvanje osjećaja pripadnosti u najtežim vremenima – kazao je Čović.
On je podsjetio na prvi oružani sukob u BiH, napad na selo Ravno u septembru 1991. godine, koji je označio početak agresije Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskih snaga na BiH.
"Bez HZ HB Hrvati ne bi opstali na ovim prostorima"
Čović je naglasio da je organiziranost kroz HZ HB bila ključna za opstanak Hrvata u BiH, od Hercegovine preko središnje Bosne do Posavine.
– Da nije bilo takvog oblika organizacije, Hrvati danas ne bi živjeli na ovim prostorima niti bi imali priliku planirati budućnost svoje djece. HZ HB osigurala je ne samo obranu, već i stratešku osnovu za očuvanje života i domova hrvatskog naroda – poručio je.
Dodao je kako se sjećanje na HZ HB mora povezivati s velikim žrtvama koje je hrvatski narod podnio tokom Domovinskog rata.
– Žrtva je bila ogromna, a cijena slobode visoka. Još uvijek tragamo za stotinama nestalih osoba, čiji posmrtni ostaci nisu pronađeni. Da nije bilo Hrvatskog vijeća obrane i policijskih snaga, žrtve bi bile još veće, a hrvatski narod ne bi očuvao svoju domovinu – istaknuo je Čović.
Znanstveno-stručni skup i predstavljanja zbornika
Nakon polaganja vijenaca, upriličeno je predstavljanje zbornika radova pod naslovom "Muslimansko (bošnjačko) – hrvatski rat s posebnim osvrtom na oružane sukobe i stradanja Hrvata u središnjoj Bosni". Ovaj zbornik pruža dublji uvid u složene odnose i sukobe tokom rata, a radove su predstavili istaknuti povjesničari i stručnjaci.
Prof. Mladen Ančić sa Sveučilišta u Zadru govorio je o temi "(Ne)postojanje ‘velikih strategija’ na početku ratova 1990-ih", dok je prof. Ivo Lučić sa Sveučilišta obrane i sigurnosti "Dr. Franjo Tuđman" u Zagrebu izlagao na temu "‘Naš rat’ u Hercegovini – od tenkova u Pologu do cisterne-bombe u Mostaru".
U sklopu obilježavanja, organiziran je i dvodnevni znanstveno-stručni skup pod nazivom "Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama", koji se održava 18. i 19. studenog na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
Historijsko nasljeđe HZ HB
Obilježavanje godišnjice Hrvatske zajednice Herceg-Bosne još jednom je istaknulo složene historijske okolnosti u kojima je ova zajednica nastala i djelovala. Kroz spomen na žrtve i refleksiju o političkim i vojnim događajima tog vremena, ovaj datum ostaje značajan za razumijevanje povijesti hrvatskog naroda u BiH i šire.