Predsjednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas oglasio se povodom sinoćnjih dešavanja i incidenata koji su se dogodili u više gradova Srbije.
On je uputio poruku šefu Vojno-bezbjednosne agencije Đuri Jovaniću, upitavši ga „koji su to zadatak u zaštiti države sinoć na ulicama Novog Sada izvršavali pripadnici Vojske Srbije”.
„Sinoć smo svjedočili najopasnijoj zloupotrebi državnih institucija u modernoj istoriji Srbije, jer su pripadnici Vojske Srbije poslani na ulice da zajedno sa SNS huliganima napadaju građane, dok su navodno branili prostorije Srpske napredne stranke“, naveo je Đilas u saopćenju upućenom medijima.
„Đuru Jovanića, šefa Vojno-bezbijednosne agencije, koji je jutros potvrdio upotrebu Vojske Srbije, javno pitamo da kaže koji su to zadatak u zaštiti države sinoć na ulicama Novog Sada izvršavali njeni pripadnici“, kazao je on.
Đilas ističe i da je Jovanić potvrdio kako je Aleksandar Vučić sinoć još jednom besramno slagao, tvrdeći da vojska nije bila na ulicama, niti da ju je izveo, da bi se danas saznalo da su vojnici, prerušeni u navodne „stranačke aktiviste“, bili dio SNS-ovih kriminalnih falangi i da su čak upotrijebili vatreno oružje.
„Ovakvo postupanje je direktno kršenje zakona i ustavnih nadležnosti vojske, koja po Ustavu ne smije biti politički instrument bilo koje partije. Pretvaranjem vojske u privatnu pretorijansku gardu, nakon što je to već učinio s pripadnicima BIA-e, policije i kriminalnih grupa, Vučić je pokazao da ne prezа ni od jednog poteza kako bi zaštitio svoju vlast“, zaključuje Đilas.