Pod vodstvom Sanjina Kodrića, najstarija bošnjačka kulturna institucija doživjela je radikalne promjene – od ukidanja imena i simbola do favoriziranja rodbine i političkih interesa, čime je doveden u pitanje njen temeljni značaj za bošnjački identitet.
Blizak je svakoj vlasti od koje može nažicati donacije. Nekada je bio blizak SDA, a sada se slika i sarađuje sa trojkom. Ukinuo je tradicionalno ime „Preporod“, umjesto ljiljana kao logo uveo simbol sa srpskom trobojkom, sam sebi dodjeljuje plakete i zahvalnice, a sve tvrdeći da vodi temeljnu kulturnu ustanovu Bošnjaka, a izdao je 5 knjiga u 5 i po godina mandata, gdje je posebna priča kako svoje šofere postavlja za generalne sekretare te angažira svoju širu rodbinu na projekte koje danas finacira trojka sa preko 600 hiljada KM.
Supružnici Kodrić se druže sa supružnicima Schmidt netom nakon što je Visoki predstavnik ukinuo Ustav
Prof. dr. Sanjin Kodrić, nekada proglašavan mladom nadom bošnjačke kulture i nauke, ukinuo je ime “Preporod”, koje su izabrali njegovi profesori na Odsjeku za književnosti naroda Bosne i Hercegovine Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Enes Duraković i prof. dr. Munib Maglajlić, prije tačno 34 godine.
Ova dva velika Bošnjaka bili su Kodrićevi prethodnici na mjestu predsjednika “Preporoda”, koji više ne postoji i sada se zove samo BZK (Bošnjačka zajednica kulture). Kodrić je ukinuo i logo sa zelenim ljiljanima koje je radio naš poznati slikar Dževad Hozo, prema prof. dr. Aidi Abadžić Hodžić sa namjerom da se rascvjeta bošnjačko preporađanje. Umjesto toga uveo je simbol zloglasnog prosrpskog „Gajreta“ u bojama srpske trobojke. Ipak, Kodrić tvrdi da je ime samo „modificirao“. Kako god bilo ime „Preporod“ je izbačeno iz upotrebe pa svako neka prema vlastitoj pameti procjenjuje šta je tu „modificirano“ a šta ukinuto.
Prema informacijama koje imamo s terena, nakon što smo jučer objavili tekstove o ovom slučaju, a nije mala stvar usuditi se ukinuti ime najstarije bošnjačke kulturne organizacije, aktivisti “Preporoda“ šokirani su ovim potezom. I ne samo oni, među mnogima je reagirao i Emir Suljagić ustvrdivši da bi to bilo isto kao da na “nekom zavjerničkom skupu istomišljenika promjeni ime Memorijalnom centru Srebrenica”.
Neke podružnice “Preporoda” razmatraju da se organizuju i osnuju novi “Preporod” te da prijave Sanjina Kodrića zbog raznih neregularnosti pri organiziranju Skupštine koju je vodio Šaćir Filandra u Travniku na Dan Bošnjaka 28. septembra kada su ukinuli ime „Preporod“.
Sa terena nam šalju nevjerovatne informacije o tome kako Sanjin Kodrić vodi ovu najstariju bošnjačku kulturnu instituciju.
Prije svega, tvrde, Kodrić na sve sastanke vodi stanovitog Nazifa Salčina, koji je godinama bio šofer predsjednicima “Preporoda” i koji je pritom u toj instituciji bio neka vrsta domara. Sanjin Kodrić ga je imenovao za generalnog sekretara ove institucije. Iz “Preporodovih” podružnica nezvanično saznajemo da je ovaj kadar neka vrsta batlera Sanjinu Kodriću i “tvrda batina” kojom “disciplinira” neposlušne.
Za mnoge je ovo posvemašnji presedan jer na funkciji takve institucije kakva je bio ukinuti “Preporod” trebao bi u najmanju ruku biti diplomirani pravnik, koji uz to ima senzibilitet za kulturu, a ne šofer i domar čija se stručnost svodi na udovoljavanje svim prohtjevima svog predsjednika, Sanjina Kodrića.
Možda je i to razlog zašto je “Preporod” ukinut, jer Kodrić je napisao da je to ime “simbolički nadiđeno”. Nema nikakvog kulturnog bošnjačkog preporoda pod Sanjinom Kodrićem pa je i logično da je nadiđeno.
Nekadašnji Godišnjak BZK “Preporod”, koji je od 2001. godine do njegovog dolaska redovno objavljivan svake godine, sad izlazi svake tri-četiri godine – od 2019. godine do danas objavljen je samo jedan svezak – a nekada ga je vodio prof. dr. Sead Šemsović kojeg je Kodrić navodno vrlo grubo distancirao.
Edicija Bošnjačka književnost u 100 knjiga je u pet i po godina Kodrićevih mandata izašla samo jednom. Odnosno, Kodrić je izdao manje od jedne knjige godišnje u prosjeku, a naokolo tvrdi da vodi krovnu organizaciju kulture Bošnjaka. Najavljivao je nove pravopise bosanskog jezika i izrade bošnjačkih enciklopedija.
Ništa od toga nije izdato. Spoji li se to s rezultatima njegovog prethodnika na mjestu prvog čovjeka nekadašnjeg “Preporoda” Senadina Lavića, računica je još gora - produkcija ovog društva iznosila je samo dva kola, odnosno 10 knjiga u 13 i po godina.
Gotovo da ne postoji reakcija “Preporoda” na mnogobrojne napade koji se tiču nijekanja imena Bošnjak, kao ni na napade na bosanski jezik i na stalna falsificiranja bošnjačke historije. Sanjin Kodrić na sve šuti i hoda po sastancima s političarima koji su trenutno na vlasti. Nekada je bio blizak SDA, štaviše, čak je imenovan u Predsjedništvo SDA.
Prema našim informacijama iz ove stranke njegov rad je bio ništavan, obećavao je obrazovne i kulturne reforme, nevjerovatnu produkciju, a u biti je vrijeme provodio, tvrde SDA-ovci, zamajavajući ih i „žicajući“ novac.
Ali Kodrić jako dobro zna da organizira koncerte s hrvatskim “Napretkom” koje naziva „Sazvučja“ i posjećuje hrvatsku politiku.
„Preporodovi“ aktivisti sa terena tvrde da je posebno komično da Kodrić od pojedinih podružnica koje su mu lojalne dobiva zahvalnice za doprinos. Odnosno, zahvalnice i plakete dodjeluje sam sebi preko svojih podružnica, koje potom uramljuje i stavlja na zid.
Nedavno je po romanu SDP-ovog političara Jasmina Imamovića najavio prvu “bosanskohercegovačku kraljevsku operu”. Ovo nam govori da otkada nije na vlasti SDA, gdje je bio član Predsjedništva, najbolji prijatelji i podrška su mu kantonalni političari SDP-a i NIP-a. Sve to je rezultiralo da Kodrić godišnje od trojke uprihoduje najmanje 600 hiljada KM sredstava. Gdje ih troši? To je posebna priča.
Kodrić je, naime, vrlo sposoban kada treba angažovati svoju porodicu. Zeta Harisa Imamovića angažovao je da radi izložbe za BZK, rođaka Muamera Kodrića da piše libreto za kraljevsku SDP operu, svoju suprugu Mirzanu Pašić-Kodrić postavlja po “Preporodovim” žirijima, a kako saznajemo sve to u službenom autu razvozi bivši šofer i domar, a danas generalni sekretar Nazif Salčin.