ZAŠTO DOLAZI DO PROMJENE MAGNETSKIH POLOVA?

Šta bi se desilo kada bi zemljini magnetni polovi zamijenili i kako bi to uticalo na čovječanstvo?

Zemlja

Od 1831. godine, kada je točno lociran naš magnetski sjeverni pol, on se pomaknuo više od 1.100 kilometara prema sjeverozapadu, a brzina njegova pomicanja povećala se s 16 na 55 kilometara godišnje...

S vremena na vrijeme, otprilike svakih nekoliko stotina hiljada godina, magnetski polovi Zemlje promijene mjesta – proces koji se naziva promjena magnetskih polova. No, zašto se to događa i što to znači za nas kao vrstu?

Promjena magnetskih polova događa se kada se sjeverni i južni magnetski polovi Zemlje zamijene. Sjeverni pol postaje južni, a južni postaje sjeverni. Ove promjene događaju se otprilike svakih 300.000 godina, s time da se posljednja promjena dogodila prije oko 780.000 godina. Prema paleomagnetskim zapisima, polovi su promijenili mjesta nekoliko stotina puta u zadnjih 160 miliona godina, no stručnjaci nisu sigurni kada će se sljedeća promjena dogoditi. Neki vjeruju da je nova promjena već "predugo" odgođena.

Od 1831. godine, kada je točno lociran naš magnetski sjeverni pol, on se pomaknuo više od 1.100 kilometara prema sjeverozapadu, a brzina njegova pomicanja povećala se s 16 na 55 kilometara godišnje, pojašnjavaju na IFL Science.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Zašto dolazi do promjene magnetskih polova?

Zemlja ima magnetsko polje koje se generira procesima duboko unutar planeta. U Zemljinoj vanjskoj jezgri nalazi se rastaljeni metalni materijal, uglavnom željezo, koji se kreće zbog konvekcijskih sila. Ove sile nastaju kako se rastaljeni metal hladi, stvarajući gibanje koje generira električne struje. Zajedno sa Zemljinom rotacijom, ti procesi stvaraju magnetsko polje, slično polju magneta s dva pola, no mnogo nestabilnije.

S obzirom na to da su sile koje stvaraju magnetsko polje promjenjive, lokacije magnetskih polova također se neprestano mijenjaju, a povremeno dolazi do njihovog potpunog preokreta.