ŠVERUCUJU ORUŽJE I DROGU

Šta je pokazao najnoviji izvještaj Europola: Bh. mafijom upravlja robijaš iz Italije

mafija oruzje foto europol

Nekoliko kriminalnih mreža, sastavljenih od članova porijeklom iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije, umiješano u krijumčarenje velikih razmjera

Dio kriminalaca iz BiH koji švercuju drogu i oružje naređenja dobija ni manje ni više nego iz zatvora u Italiji.

To se može zaključiti iz najnovijeg izvještaja Europola o prijetnjama EU od organizovanog kriminala, gdje je detaljno opisano kako funkcionišu kriminalne mreže u BiH, zemljama regiona, pa i šire.

  • Vođa kriminalne mreže koji je povezan sa regionom zapadnog Balkana i dalje upravlja kriminalnim aktivnostima iz svoje zatvorske ćelije u Italiji. Vjeruje se da redovno šalje naredbe i uputstva svojim podređenima po pitanjima koja se odnose na trgovinu drogom i oružjem. Kriminalna mreža je aktivna u Belgiji, Nizozemskoj, Italiji, Njemačkoj, Hrvatskoj, Sloveniji i BiH, istaknuto je u izvještaju Europola.

U izvještaju se, pritom, navodi da je nekoliko kriminalnih mreža, sastavljenih od članova porijeklom iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije, umiješano u krijumčarenje velikih razmjera, uključujući finansiranje i distribuciju kokaina iz Južne Amerike na različite evropske destinacije i šire.

Ni to, međutim, nije vrh ledenog brijega, jer ima i kriminalnih grupa koje se sastoje od članova više nacionalnosti, a one često djeluju u državama članicama EU dok održavaju bliske veze sa svojim regionima porijekla van EU. Zajedničko su im, dodaje se, kultura, jezik i istorija.

Također se, kako je istaknuto, bave i organizovanim imovinskim kriminalom, švercom duvana i trgovinom ljudima za seksualnu eksploataciju.

  • Prije svega posluju u Belgiji, Kolumbiji, Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj i zemljama zapadnog Balkana. Za neke kriminalne mreže ne postoje posebni obrasci u smislu nacionalnog sastava", upozorio je Europol.

Stručnjaci kažu da se region Balkana nalazi na krijumčarskoj ruti, koja se obično zove zapadnobalkanska krijumčarska ruta.

Europol, između ostalog, ukazuje da najopasnije kriminalne mreže imaju tendenciju da se specijalizuju za jedan ključni kriminalni posao i djeluju sa velikim stepenom nezavisnosti.

  • Polovina najopasnijih kriminalnih mreža bavi se trgovinom drogom kao svojom osnovnom djelatnošću. Ostale oblasti kriminala uključuju prevaru, imovinski kriminal, krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima. Ove kriminalne aktivnosti imaju ozbiljan uticaj na EU i njene građane, navodi se u izvještaju Europola.

Podsjetimo, u jednoj od većih akcija Europola, u kojoj je učestvovala i BiH, u novembru 2023. godine uhapšeno je 566 osoba širom Evrope zbog niza krivičnih djela, uključujući i šverc oružja i droge.

Oko 626 kilograma kokaina, te skoro 300 kilograma kanabisa, heroina i stabljika marihuane zaplijenjeno je tada širom Evrope.

  • U okviru akcije na području BiH uhapšeno je 36 osoba ili je prema njima preduzeta druga mjera kojom je osobi ograničeno kretanje, saopćeno je tada iz Nacionalne zajedničke kontakt tačke BiH za saradnju sa Europolom.

Među uhapšenima u BiH bilo je stranaca, ali i bh. državljana, a oni su uglavnom hapšeni zbog droge i oružja.