
Omerta je kulturni izraz i kodeks časti koji daje značaj duboko ukorijenjenom porodičnom stavu o „kodeksu šutnje“, tj. nesaradnja sa vlastima i nemiješanje u pravne probleme drugih.
Nastala je i ostaje vrlo česta pojava na Korzici i južnoj Italiji, odakle su nastale kriminalne organizacije mafijaškog tipa. Takođe je, u manjoj mjeri, zastupljen u pojedinim italijansko-američkim naseljima u kojima italijanska mafija ima snažan uticaj, ali i u drugim italijanskim enklavama u zemljama poput Njemačke, Kanade i Australije, tj. zemlje u kojima postoji italijanski organizovani kriminal.
Šifra
Omerta znači "kategorička zabrana saradnje sa državnim organima ili oslanjanja na njihove usluge, čak i kada je neko bio žrtva krivičnog djela" . Osoba treba apsolutno izbjegavati miješanje u poslove drugih i ne treba da obavještava nadležne organe o krivičnom djelu pod bilo kojim okolnostima..
Čak i kada je neko osuđen za zločin koji nije počinio, treba da odsluži kaznu bez davanja ikakvih podataka policiji o stvarnom počiniocu, čak i ako osoba nema veze sa mafijom.
U mafijaškoj kulturi razbijanje omerte znači smrt. Kodeks su usvojili Sicilijanci mnogo godina prije pojave Cosa Nostre, a vjeruje se da su glavni razlozi širenja ovog kodeksa rezultat viševjekovne državne represije i strane kolonizacije. Uočeno je, barem kada se posmatra period od 16. stoljeća, da je omerta nastala kao način suprotstavljanja španskoj vlasti.
Porijeklo
Porijeklo riječi može se pratiti od španske riječi "hombredad" , što znači muškost , koja je modificirana od sicilijanske riječi "Omu" , što znači čovjek . Prema drugim teorijama, riječ dolazi od latinskog "humilitas" ( poniženje ), što postaje umirta i na kraju omerta , prema dijalektima južne Italije.
"Omerta je kodeks šutnje" , smatra jedan od prvih istraživača mafije i bivši službenik sigurnosti Antonio Cutrera , koji ljudima "začepi usta", čak i kada govore u svoju odbranu ili kada je optuženi nevin za zločine . Kutrera je tom prilikom citirao staru izreku jednog ranjenika upućenu svom napadaču: "Ako preživim, ubiću te. Ako umrem, opraštam ti".
Omerta je ekstremni oblik lojalnosti i solidarnosti, uprkos autoritetima zakona. Sumnja da je osoba "cascittuni " ( doušnik ) bila je najcrnji znak protiv "muškosti", dodaje Cutrera. Iz tog razloga, mnogi mafijaški zločini ostaju nerazjašnjeni decenijama.
Međutim, s vremena na vrijeme se nađe osoba koja slomi omertu. To ne mora biti isključivo osoba koja nije povezana s mafijom ili koja je usko povezana s njom. To bi vrlo lako mogao biti mafijaški bos.
Talijansko-američki mafijaš Joe Valacci najpoznatiji je šef koji je razbio omertu kada je 1963. javno progovorio o postojanju mafije i svjedočio pred Kongresom Sjedinjenih Američkih Država , postavši prvi u modernoj povijesti Amerike mafije da prekrši svoju krvnu zakletvu.
Postavlja se pitanje koliko je omerta važna u današnjim mafijaškim društvima?
Za ubistvo, trgovinu drogom, iznudu, nedozvoljeno kockanje, podmetanje požara, naplatu dugova i druga krivična djela, pokazuje da je zakon šutnje (omerta) „danas više mit nego stvarnost " .