SVAKA PORODICA IMA SVOJA PRAVILA

8 "čudnih" pravila roditelja koja su zapravo dobra za djecu

Porodica
Foto © Ilustracija

Evo kojih 8 čudnih pravila neki roditelji imaju za djecu, a zapravo su dobra za mališane.

Svaka porodica ima svoja pravila i ono što je za neke roditelje apsolutno neprihvatljivo, za druge je sasvim normalno. I to je u redu jer ipak mame i tate najbolje poznaju svoju djecu i znaju šta je za njih najbolje – čak i kada nekome sa strane ne djeluje tako.

U nastavku pročitajte nekoliko pravila roditelja koje mnogi smatraju čudnima, a zapravo su dobra za djecu – možda će vam pomoći da promijenite perspektivu po nekim pitanjima ili da i sami usvojite neko od ovih pravila.

1. Rani odlazak u krevet, čak i vikendima

Jako je važno da djeca dovoljno spavaju, kako bi njihovo tijelo i mozak mogli da se odmore i razvijaju kako treba. Posao roditelja je da, kada su djeca mala, osiguraju da mališani imaju zdrav raspored i rutinu tokom dana, što uključujue i da na vrijeme legnu da spavaju.

U mnogim porodicama zato je pravilo da se u krevet leže rano, čak i vikendima.

Prema riječima naučnice Rut Gruber, koja izučava pažnju, ponašanje i san, rani odlazak na spavanje ima veoma veliki uticaj na svaki aspekt života djece – od fizičkog zdravlja, preko emocionalnog blagostanja, do uticaja na mozak.

2. Nema grickanja pred spavanje

Mnogi roditelji nakon večere kažu djeci da je "kuhinja zatvorena", kako bi zaštitili njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Stručnjaci kažu da unošenje pred spavanje nije dobro jer nakon toga telo mora da vari hranu, a to ometa organizam da se sasvim odmori tokom sna, čineći mališane umornim, slabo koncentrisanim i nervoznim tokom dana.

To, naravno, ne znači da djeca ne treba da večeraju, već samo da treba da prođe malo vremena između posljednjeg obroka i spavanja.

3. Namještanje kreveta odmah po ustajanju

Nije lako naučiti djecu zdravim i dobrim navikama, ali je važno truditi se u tome odmalena.

Roditelji koji imaju pravilo da djeca namještaju krevet čim ustanu možda nekima djeluju kao "čudaci" i previše strogi, ali zapravo time uče djecu disciplini i dobrim, zdravim navikama.

4. Nošenje odjeće starijeg brata ili sestre

Iako je bilo sasvim normalno u prethodnim generacijama da djeca nose odjeću koju nasleđuju od starije braće ili sestara, danas to baš i nije tako. Čini se kao da je sramota da mališani nose staru odjeću, pa sve mora da se kupuje novo.

Međutim, oni roditelji koji se još uvijek drže pravila o nasljeđivanju odjeće možda dobijaju začuđene poglede od drugih ljudi, ali zapravo čine dobro svojoj djeci. Naime, mališani koji su naučeni da prihvataju nošenu odjeću starijeg brata ili sestre mnogo više cijene kada im se kupi neka nova garderoba. I ne samo da to dobro utiče i na kućni budžet, već pomaže i izgradnji bliskog odnosa između mališana.

5. Internet se koristi samo uz nadzor roditelja

Istraživanje Pew Research centra je pokazalo da oko 75 odsto roditelja redovno nadgleda svoju djecu staru između pet i 11 godina kada koriste telefon, provjeravajući istoriju pretraživanja, poruke i nedavno korišćene aplikacije. Iako to neki stariji tinejdžeri doživljavaju kao narušavanje privatnosti, mame i tate zapravo se samo brinu za bezbjednost svoje djece, koja zaista može da bude narušena u onlajn prostoru.

Ovo pravilo možda nekima djeluje čudno, ali roditelji samo žele da osiguraju da dijete svojom naivnošću ne dovede sebe u opasnu situaciju.

6. Čarape su zabranjene u kući

Mnogima djeluje čudno kada vide djecu da hodaju bosa po kući, ali roditelji imaju jak razlog za to.

Naime, roditelji ne dozvoljavaju djeci da hodaju u čarapama u kući kako se ne bi poklizala po podu. Osim toga, stručnajci ističu da je za djecu jako dobro da hodaju bosi – to poboljšava cirkulaciju, imunitet, ali i senzorni napredak i snagu.

Hodanje bosih nogu takođe snižava i nivo stresa, pomažući mališanima da budu smireniji i manje anksiozni, prenosi YourTango.

7. Ne ustaje se od stola dok svi ne završe obrok

Za razliku od mnogih porodica koje rijetko kada i jedu zajedno, neki roditelji imaju pravilo da niko ne ustaje od stola dok svi ne završe obrok. Ovo pravilo pomaže ne samo da se mališani naviknu na zajedničke, porodične obroke i da cijene vrijeme koje provode sa porodicom, već i da se nauče strpljenju od malih nogu.

8. Niko ne ide u krevet ljut

Neke porodice već decenijama poštuju ovo pravilo, a to je da uče djecu da nikada ne idu u krevet ljuta. Ovo pravilo nekima je čudno, ali zapravo kod djece podstiče vještine komunikacije i emocionalnu inteligenciju. Svakako, mališani će i bolje spavati kada nisu opterećni stresom i anksioznošću neriješenog konflikta.