“U BiH ne postoji visoki predstavnik i nemoguće je odgovarati zbog neizvršenja odluka čovjeka koji ne postoji”.
Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine i visoki funkcioner SNSD-a zaprijetio je “odgovorom” ako politički lider bosanskih Srba bude optužen.
Reagirajući na informaciju da je protiv njega i aktuelnog direktora Službeno glasnika entiteta Rs Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu on je najprije istakao da “u BiH ne postoji visoki predstavnik i nemoguće je odgovarati zbog neizvršenja odluka čovjeka koji ne postoji”.
“Posljednji visoki predstavnik u BiH bio je Valentin Incko, koji je podnio ostavku. Poslije njega niko nije imenovan za visokog predstavnika.
Aneks 10 Dejtonskog sporazuma je jasno definisao proceduru kako se imenuje visoki predstavnik i u tom smislu je potpuno jasno da trenutno u BiH ne postoji visoki predstavnik.
Aneks 10 je jasno definisao i nadležnosti visokog predstavnika, u slučaju kada je neko imenovan na tu poziciju, a među njima definitivno nije bilo kakvo nametanje ili mijenjanje zakona.
Eventualno podizanje optužnice protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića za neizvršenje odluke visokog predstavnika koji ne postoji, bio bi direktan politički progon i udar na Dejtonski sporazum, Ustav BiH i Rs kao i na sam demokratski poredak u BiH.
Takva vrsta političkog progona i udara na Dejtonski sporazum bi sasvim sigurno izazvala jasan i odlučan politički odgovor Rs”, poručio je on.