
Nakon što je desetljećima bila izolirana od svijeta pod strogom diktaturom Envera Hoxhe, Albanija je danas NATO članica koja intenzivno radi na ulasku u Europsku uniju. Albanija je i zemlja koja ima snažan turistički porast.
Svake godine tridesetak posto turista više
Neke od brojki upućuju na galopirajući rast turizma u Albaniji. Albanska agencija za statistiku podataka izvijestila je da je 456.239 stranaca posjetilo Albaniju u siječnju, što je povećanje od 94.2 posto u odnosu na siječanj 2022. godine. U toj 2022. godini Albaniju je posjetilo 7.5 milijuna ljudi, što je povećanje od 32 posto u odnosu na godinu prije.
Zavod za statistiku Albanije izvijestio je da je od siječnja do travnja bilo 3.54 milijuna posjetitelja, što predstavlja porast od 35 posto. Podatke za razdoblje nakon travnja nismo pronašli niti na stranicama albanskog ministarstva turizma.
Ove godine Albanija očekuje barem 10 milijuna turista, dok su neke najave još optimističnije. Flora Xhamani Baba, izvršna direktorica Travel Magazine Balkana, rekla je za Euro News kako je porast očit iz godine u godinu.
"Svake godine brojka se progresivno povećava za oko 20 do 30 posto. Dakle, broj turista je svake godine veći za 30 posto, a nedvojbeno je da će i ove godine biti veći od toga", objasnila je ona za Euro News.
Uz sve navedeno, treba istaknuti da turizam čini 8 posto BDP-a, što je puno manje od primjerice Crne Gore, gdje turizam čini 25 posto BDP-a.
Kako je turizam u Albaniji toliko procvjetao?
Iako nismo dobili odgovore od albanske turističke zajednice, ministarstva turizma niti hrvatskog veleposlanstva u Albaniji o konkretnom broju Hrvata koji ljetuje u Albaniji, sve veći je broj novinarskih članaka u kojima piše da Albanija postaje omiljena destinacija Hrvata.
U Turističkoj zajednici Drača za Bljesak.info kažu da im dolaze turisti iz cijele Europe.
"Većina naših gostiju je iz Italije i Njemačke, ali i iz ostalih europskih zemalja. Posljednjih godina bilježimo i porast broja gostiju iz susjednih zemalja, poput Srbije, Crne Gore, Hrvatske...", istaknuli su.
Kako je Albanija do te mjere pokrenula svoj turizam i tako se otvorila svijetu? Kao prvo, zemlja čija se jadranska obala prostire na 476 kilometara ima prirodne ljepote. Drugo, radi se o zemlji koja je dosta jeftinija od europskog prosjeka.
Općenito, mnogi turistički portali ističu kako je Albanija zemlja nekih od najspektakularnijih plaža i obalnih odredišta u Europi. Popularni turistički gradovi u Albaniji su Drač i Golem na sjeveru, a Saranda i Ksamil na jugu. No osim ovih gradova turiste privlači i albanska prijestolnica Tirana, Butrint...
"Alternativa Maldivima"
Stručnjaci platforme za rezervaciju putovanja Loveholidays otkrili su top destinacije za turiste koji žele uštedjeti novac pa preporučuju jeftini odmor u Albaniji, koja ima "obalu koja oduzima dah" i predstavlja "alternativu Maldivima".
Glasnogovornik Loveholidaysa rekao je da se Albanija često zanemaruje kao destinacija u jugoistočnoj Europi, ali da ima "netaknute plaže, prelijepu obalu i izvore vode koji daju dovoljno razloga za posjet".
Ksamil se izdvaja kao destinacija s najljepšim plažama u Albaniji, a do njega se lako može doći iz obližnjeg ljetovališta Saranda. Turisti u svojim recenzijama za ovu destinaciju ističu da je "plaža puna života i glazbe, a more je nevjerojatno bistro".
Ksamil se izdvaja kao destinacija s najljepšim plažama u Albaniji, a do njega se lako može doći iz obližnjeg ljetovališta Saranda. Turisti u svojim recenzijama za ovu destinaciju ističu da je "plaža puna života i glazbe, a more je nevjerojatno bistro".
"Be taken by Albania"
U blizini se nalaze i ruševine Nacionalnog parka Butrint koje su dio svjetske baštine UNESCO-a, a nekada je tu bio grad u sastavu Rimskog Carstva. Prilikom posjeta lokalitetu turisti mogu naučiti o rimskoj povijesti Albanije i dobiti uvid u prošlost zemlje.
Albanija je naučila i kako se reklamirati. Slogan albanske turističke zajednice "Be taken by Albania" mnoge je zbunio jer su odmah u njemu prepoznali referencu na film 96 sati (Taken), u kojem Liam Neeson glumi bivšeg agenta CIA-e čiju kćer otmu albanski trgovci ljudima.
Albanci ne samo da se na film referiraju namjerno već su se i obratili direktno Neesonu, kojeg su videom pozvali u svoju zemlju. U snimci objašnjavaju Neesonu što će ga sve očarati (igra riječima - taken by Albania) u Albaniji, a obratio mu se, između ostalih, i ministar turizma.
Noć u Draču za 25 eura
Istražili smo koliko košta smještaj za četiri osobe koje bi početkom kolovoza pet dana ljetovale u Draču, najvećem albanskom priobalnom gradu. Drač je ujedno i važna luka na Mediteranu, koja godišnje zabilježi oko 600 tisuća dolazaka.
Na Bookingu smo pronašli kako noćenje u jednom objektu u Draču košta tek 25 eura. Ima objekata i za 50 ili 80 eura, ali i puno njih od tridesetak eura.