Stručnjaci upozoravaju

Alergija na sunce: Češća je kod žena! Evo kako to liječiti

Zdravljelergija na sunce 1600x1067 i 785x524

Stručnjaci upozoravaju – zaštite sebe i svoje najmlađe

Izlaganje kože u periodima visokog UV zračanja, preterano sunčanje, može imati izuzetno štetne posljedice po naše zdravlje koje se mogu manifestovati odmah u vidu alergije na sunce, sunčanih eritema, opekotina od sunca.

Karakteristični simptomi:

Koža postaje crvena, suha, ispucala ,može se pojaviti osip praćen peckanjem i svrabom, a kod opekotina i bol.

Međutim uticaj sunca na ljudski organizam je kumulativan pa se posljedice prekomjernog sunčanja u djetinjstvu i mladosti odražavaju tek u starijoj, zrelijoj dobi u vidu težeg oboljenja – Melanom (rak kože). Šanse da dobijete melanom- rak kože u zrelom, starijem dobu se povećavaju (skoro dva puta) ukoliko ste u mladosti (do puberteta) pretjeranim sunčanjem više puta oštetili kožu i zadobili opekotine. Nježna i osjetljiva koža naših mališana je podložnija oštećenjima od sunčevih zraka, zato je preventivna zaštita u cilju očuvanja zdravlja kože naše djece neophodna.

Kako nastaje alergija na sunce?

Alergija na sunce – fotodermatoza je preosjetljivost kože na sunčeve UV-A zrake, javlja se usled naglog izlaganja kože suncu. Sunčevi UV-B zraci uglavnom izazivaju oštećenja na površini kože – opekotine. Alergija na sunce se javlja se kod 15-20% ljudi (češća je kod žena i osoba svjetlije puti). Uzrok alergije na sunce mogu da budu i pojedini sastojci krema za sunčanje, kozmetički preparati za njegu tijela i mnogi lijekovi. Sve to može da kožu učini vrlo osjetljivom i u kombinaciji sa sunčevim zracima da izazove alergijske reakcije.

Kako spriječiti alergiju na sunce, sunčane eriteme?

Da bi ljeto predstavljalo pravo uživanje važno je pridržavati se preventivnih mjera i izbjegavati izlaganje suncu od 10 do 17 sati, nositi zaštitnu odjeću, maramu ili šešir za glavu i zaštitne naočare, a posebno obratiti pažnju na zaštitu naših najmlađih kremama sa visokim UV zaštitnim faktorima. Izbjegavajte izlaganje kože suncu u periodima visokog UV zračenja kao i naglo izlaganje suncu jer je to najopasnije. Kožu treba pripremiti tj.postepeno izlagati suncu da bi se koža postepeno navikla na sunčeve zrake.

Ali ukoliko Vam se alergijska reakcija ipak pojavi, kako liječiti ?

Na prve znake sunčanih eritema i alergije na sunce odmah prekinuti izlaganje kože suncu i preduzeti dodatnu njegu kože da bi se ublažili prisutni neprijatni simptomi. U tu svrhu mnogi koriste kortikosteroidne kreme ili industrijski proizvedene kreme i losione, međutim Parabeni,Parafini,Poli-etilen -glikoli su prateće supstance ovakvih industrijskih krema i mogu izazvati dodatne probleme – alergijsku reakciju kože i pogoršanje stanja već iritirane kože.

Prirodno rješenje problema alergija na sunce

Stručnjaci u posljednje vrijeme sve više preporučuju prirodne kreme koje nemaju u svom sastavu supstance štetne po zdravlje. Naučno je ispitano i dokazano da aktivne supstance iz pojedinih biljnih ekstrakta i ulja kao što su Bakopa (Bakozidi A I B), Sladić (2% gliceritinska kiselina), Kamilica (bisabolol), Gavez (alantoin), Oryza Sativa Bran Oil (Gama oryzanol) ) koji intenzivno ublažavaju tegobe (crvenilo, osip, svrab, ispucalost, suhoća kože) kod pojave alergija na sunce i sunčanih eritema, a pri tome su bezbjedne kako za djecu tako i za odrasle.

Njega kože poslije sunčanja

Njega kože poslije sunčanja ima podjednako važnu i veliku ulogu. Pored zaštitnih krema od sunčevih zraka , neophodna je svakodnevna hidratacija i nega naročito nakon sunčanja jer voda i sunce isušuju kožu. Svakodnevna njega kože poslije sunčanja prirodnim kremama koje sadrže aktivne supstance iz biljnih ekstrakata, vraćaju koži neophodnu vlažnost i elastičnost i predstavljaju najbolji način da spriječimo negativan uticaj sunčevih zraka i prijevremeno starenje kože.