Ambasada SAD u BIH ponovo se danas oglasila na nalogu na društvenoj mreži X.
U objavi navode da Sjedinjene Države snažno podržavaju lokalnu upravu u BiH.
- Zbog toga ulažemo 14,1 milijun dolara kako bismo pomogli općinama širom BiH da poboljšaju kvalitetu usluga koje pružaju svojim stanovnicima i generiraju investicije i radna mjesta koristeći snagu bh. dijaspore. “Diaspora Invest” je do sada ostvario 69 miliona dolara investicija i otvorio više od 2.800 radnih mjesta širom BiH, kažu z Ambasade.
Dodaju da “sve općine u BiH imaju pravo sudjelovati u njihovim programima ulaganja i lokalne uprave, a trenutno u njima sudjeluje 30 općina iz FBiH i 10 općina iz RS”.
- Mnoge općine kojima upravlja SNSD prijavile su se i odabrane da sudjeluju u ovim programima, ali ih je Milorad Dodik izvršio pritisak da se povuku, tako da njihove zajednice sada propuštaju beneficije – radna mjesta, poboljšanu infrastrukturu, investicije i više – koje ovi programi donose. Zašto se gospodin Dodik više bavi bogaćenjem sebe i svoje obitelji nego bogaćenjem lokalnih zajednica i poboljšanjem kvalitete života u općinama?, pitaju iz Ambasade SAD.