Ambasador BiH, Aleksandar Vranješ sutra će se sastati sa premijerkom Srbije, Anom Brnabić.
Ovaj susret dolazi nakon što je ranije Vranješ izrazio zahvalnost Aleksandru Vulinu, direktoru BIA-e koji je nagradio studentice Valentinu Vujičić i Slađanu Todić sa nastavkom školovanja u Beogradu koje su veličale ratnog zločinca Ratka Mladića i negirale genocid u Srebrenici zbog čega su njih izbačene sa Fakulteta sa kriminalistiku i kriminologiju Univerziteta u Sarajevu.
Valentina Vujičić i Slađana Todić su pod lupom Tužilaštva BiH zbog svojih stavova, a nakon što im je Vulin pružio šansu za nastavak školovanja u Beogradu, Vranješ mu je izrazio zahvalnost.
Naime, Ratko Mladić kao heroj i poruka “nek’ smo vas pobili” za ambasadora Vranješa je iskazivanje ličnog i stava suprotnog, kako kaže, bošnjačkoj eliti, a ne potencijalno krivično djelo, i ogromna uvreda žrtvama genocida i zločina. “Naša djeca imaju potpuno drugačiji pogled na historiju, drugačije su odgojena. Oni znaju da su Naser Orić i Alija Izetbegović zločinci. Nama Hag nije morao to da presudi.
Potpuno jedna iracionalna da ne kažem zlonamjerna situacija u kojoj se pokušavaju ljudi zastrašiti, u kojoj se pokušavaju diplomate zastrašiti, u kojoj se pokušavaju političari zastrašiti, svi građani da ne smiju da misle i javno govore drugačije od narativa koji su definisani i prikazani kao normalni u Sarajevu. To se nikad neće desiti. Nema sile, verbalnog delikta, krivičnog zakona koji to može da promijeni”, rekao je ranije Aleksandar Vranješ, ambasador BiH u Srbiji.
Ministar vanjskih poslova BiH, Elmedin Konaković, pozvao je nedavno dva člana Predsjedništva, Komšića i Bećirovića, da ambasadora smijene. Međutim, Vranješ tvrdi kako je poziv iz Predsjedništva na konsultacije, nelegalan.
Iako su članovi Predsjedništva BIH, Željko Komšić i Denis Bećirović, putem Ministarstva vanjskih poslova zatražili sastanak s ambasadorom kako bi pojasnio svoje istupe, na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva o tome nije bilo govora.
Dok pojedinim članovima Predsjedništva i Ministarstva vanjskih poslova se nije htio odazvati, Vranješ je otišao na sastanak sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom. Stavove studentica osudile su i Majke Srebrenice.