
Ukoliko dođe do pogoršanja krize u Ukrajini, moguća je izravna vojna konfrontacija između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, upozorio je general Gregory Guillot, zapovjednik Sjevernog zapovjedništva SAD-a (USNORTHCOM), u pisanom obraćanju Senatu.
Guillot je pred američkim senatorima izjavio da "vjerovatnoća sukoba SAD-a s jednim od četiri glavna protivnika – Rusijom, Kinom, Sjevernom Korejom i Iranom – raste".
General smatra da iako ove zemlje nastoje izbjeći direktan oružani sukob sa SAD-om, njihovo sve veće uvjerenje u "propadanje Zapada" potiče spremnost na izazivanje Amerike na globalnoj sceni i povećava rizik od pogrešnih procjena u kriznim situacijama.
Guillot navodi nekoliko mogućih puteva eskalacije rata u Ukrajini koji bi mogli dovesti do direktnog sukoba s SAD-om, ali i naglašava da situacija na Bliskom istoku prijeti uvlačenjem Amerike u vojni sukob s Iranom i njegovim saveznicima.
Također upozorava da tenzije oko Tajvana, u Južnom kineskom moru i na Korejskom poluotoku nose konstantan rizik od izbijanja sukoba s Kinom ili Sjevernom Korejom.
U svom obraćanju general je posebno istakao produbljivanje vojne saradnje između Rusije, Kine i Sjeverne Koreje, te spomenuo sudjelovanje sjevernokorejskih trupa u borbama u ruskoj Kurskoj regiji, kao i zajedničke rusko-kineske vojne vježbe na Arktiku.
Nagli zaokret u američko-ruskim odnosima
Uprkos rastućim tenzijama, odnosi između SAD-a i Rusije pokazuju određene znakove normalizacije. Nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, diplomatski kontakti između Washingtona i Moskve su se intenzivirali. Pregovarači obje strane posjećuju i Rusiju i SAD, a susreti se održavaju i u trećim zemljama, poput Saudijske Arabije. Tokom tih razgovora, strane su se usaglasile o obnavljanju rada ambasada.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da se odnosi između dvije zemlje vraćaju na put normalizacije, ističući kako se Moskva zalaže za ravnopravan dijalog i balans interesa.
U razgovorima se, prema ruskim izvorima, spominje i mogućnost saradnje na Arktiku. Čelnik Ruskog fonda za direktna ulaganja Kiril Dmitriev naveo je da obje strane razmatraju zajedničke projekte, posebno u oblasti istraživanja energetskih i drugih prirodnih resursa.
Prema pisanju američkog medija Bloomberg, Washington vidi ovu saradnju kao potencijalni alat za razdvajanje Rusije i Kine, s fokusom na ekonomske interese u arktičkom regionu.