SLIJEDI SKOK U CIJENAMA

Amerikanci će sada osjećati pune efekte Trumpovih carina: Istekla iznimka koju su koristili Temu i Shein

Shein Temu

Od ponoći, po vremenu u SAD-u, istekao je takozvani "de minimis", odnosno iznimka po kojoj su Amerikanci mogli naručivati robu do 800 dolara bez plaćanja dodatnih carina, a koja nije morala biti provjeravana na ulazu u Ameriku. Prema pisanju CNN-a, ovo su najviše koristile kineske kompanije Shein, Temu i AliExpress, od kojih su Amerikanci mogli naručivati robu ne razmišljajući o carinama.

Ipak, kako je izuzeće de minimis isteklo od ponoći, sada je i roba ispod 800 dolara podložna carinama od 145 posto, koje je predsjednik SAD-a Donald Trump nametnuo na proizvode iz Kine.

Trump je već pokušao ukinuti "de minimis" ranije ove godine, ali je nastao "potpuni haos", piše CNN. Američka poštanska služba (USPS) je čak obustavila primanje paketa iz Kine zbog dodatne procedure koju su morali prolaziti sa svakom pošiljkom.

Zbog te situacije, Trump je promijenio odluku te prolongirao ukidanje na mjesec dana. Taj rok je istekao sinoć, a sada milioni Amerikanaca osjećaju pune efekte carina koje je uveo na kinesku robu.

"Sada ne mogu da priuštim kupovinu na Temuu, a odavno ne mogu prijuštiti kupovinu u Americi", rekla je za CNN Rena Scott, 64-godišnja medicinska sestra u penziji.

Zbog ovog razvoja događaja najviše ispaštaju najsiromašniji Amerikanci. Oko 48% de minimis paketa isporučeno je u najsiromašnije poštanske brojeve u SAD-u, dok je 22% stiglo u najbogatije, prema istraživanju ekonomista sa UCLA i Yalea iz februara.

Promjene bi mogle dolaziti postepeno. Shein i Temu su već povisili cijene prije ukidanja de minimis izuzeća, povećavajući cijene za više proizvoda koje je pratio CNN.

"Zbog nedavnih promjena u globalnim trgovinskim pravilima i carinama, naši operativni troškovi su porasli. Da bismo vam i dalje nudili proizvode koje volite bez kompromisa na kvaliteti, prilagođavamo cijene. Radimo sve što možemo kako bismo zadržali niske cijene i umanjili utjecaj na vas", navodi se u obavijesti koju je Shein nedavno objavio online.

Portparol Temua rekao je da kompanija mijenja svoj poslovni model kako bi potaknula više lokalnog ispunjenja narudžbi, povećavajući broj američkih prodavača na platformi.

"Temuove cijene za američke potrošače ostaju nepromijenjene dok platforma prelazi na model lokalne isporuke. Sve prodaje u SAD sada obavljaju lokalno bazirani prodavači, a narudžbe se ispunjavaju unutar zemlje", navodi se u izjavi kompanije.

I dostavljači će imati veće troškove. DHL je za CNN rekao da je "povećao broj zaposlenih kako bi podržao dodatni obim pojednostavljenih carinskih postupaka koje očekujemo."

Roba iz Kine i Hong Konga poslana putem UPS-a, DHL-a i FedEx-a podliježe osnovnoj carini od 145 posto, plus sve dodatne carine po vrsti proizvoda. Roba poslana putem USPS-a podliježe osnovnoj carini od 120 posto ili fiksnoj naknadi od 100 dolara po pošiljci. Od 1. juna ta će naknada porasti na 200 dolara.

Prema CNN-ovoj anketi, 59 posto ispitanika sada kaže da su Trumpove politike pogoršale ekonomske uvjete u SAD-u.

Anketa je provedena od 17. do 24. aprila, nakon što je Bijela kuća najavila nove opsežne carine na desetine zemalja, a zatim privremeno pauzirala mnoge od njih. Ipak, šest od 10 ispitanika reklo je da su Trumpove politike povećale troškove života u njihovoj zajednici.

U petak, s ukidanjem de minimis izuzeća, mnogi Amerikanci mogli bi vidjeti dodatno povećanje tih troškova.