
Izvještaj moldavske policije o mogućem postojanju vojnih kampova u Moldaviji i na Zapadnom Balkanu uzdrmao je javnost, izazvavši reakcije sigurnosnih agencija i političkih aktera u Bosni i Hercegovini.
Posebno zabrinjavajući su navodi koji ukazuju na postojanje takvih kampova u Republici Srpskoj, gdje su, prema tvrdnjama moldavskih obavještajnih službi, djelovale ruske vojne skupine povezane s privatnim vojnim formacijama. Ove skupine navodno su obučavale mlade ljude za izazivanje nereda u Moldaviji, zemlji kandidatkinji za članstvo u Evropskoj uniji.
Iako ministar sigurnosti BiH, Nenad Nešić, negira da su takve grupe organizovale obuku na teritoriji Bosne i Hercegovine, drugi izvori i dalje ukazuju na prisustvo sumnjivih osoba. Ilija Cvitanović, delegat u Domu naroda BiH, potvrdio je da kampovi možda nisu formalno postojali, ali da su sumnjive osobe, među kojima su i ruski državljani, boravile u BiH u periodu od dva i po mjeseca. Prema dostupnim informacijama, sedam ruskih instruktora povremeno je dolazilo u zemlju kako bi obučavali određene pojedince, najvjerovatnije za destabilizaciju političke situacije u Moldaviji.
Ovi zabrinjavajući navodi došli su u fokus međunarodne zajednice. Američka ambasada u Bosni i Hercegovini reagovala je oštro na izvještaje, ističući ozbiljnost situacije i zahtijevajući temeljitu istragu. U odgovoru za Radio Slobodna Evropa, iz ambasade su naveli da bi svi odgovorni za omogućavanje takvih aktivnosti trebali biti pozvani na odgovornost.
"Izvještaji da su Rusi, povezani s privatnim vojnim grupama, upravljali kampovima u Republici Srpskoj kako bi obučavali pojedince za ometanje demokratskih procesa u Moldaviji, duboko su uznemirujući. Postojanje tih kampova trebalo bi biti predmet detaljne istrage, a svi koji su omogućili ovakve aktivnosti moraju biti odgovorni," izjavili su iz ambasade.
Osim što je ukazala na sigurnosnu prijetnju, Američka ambasada je također izrazila zabrinutost zbog smjera u kojem se kreće politika Republike Srpske.
"Ovi izvještaji postavljaju ozbiljna pitanja o posvećenosti RS-a i njenog rukovodstva provođenju neophodnih reformi za napredak evropskih aspiracija Bosne i Hercegovine. Ovakvi potezi dovode u pitanje i njihovu 'evropsku orijentaciju', koja je ključna za osiguranje mirne i prosperitetne budućnosti za sve građane BiH," poručili su.
Ovakvi izvještaji dodatno opterećuju ionako složenu političku situaciju u BiH, posebno u kontekstu tenzija između entiteta i njihovih odnosa prema međunarodnim partnerima i institucijama Evropske unije.