DODIK KOMENTARISAO REAKCIJU STATE DEPARMENTA, PA SE OBRUŠIO NA MURPHYJA

"Američki ambasador svojim dnevnim izjavama već dovoljno pokvario atmosferu obnovljenog dijaloga u BiH"

Milorad dodik
Foto © Twitter

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik izjavio je da i posljednja reakcija State Departmenta "povreda suvereniteta Bosne i Hercegovine, za čiji se integritet i suverenitet SAD samo deklarativno zalažu".

"Pitanje funkcionisanja Ustavnog suda BiH je unutrašnje pitanje BiH, definisano Ustavom, koji je grubo prekršen od suda zaduženog da štiti ustavnost", rekao je Dodik upitan da prokomentariše saopštenje State Departmenta u kojem navode da se "zakonom koji je usvojila Narodna skupština RS krši Ustav BiH".

Dodik je istakao da je američki ambasador u Sarajevu 'svojim, gotovo dnevnim izjavama već dovoljno pokvario atmosferu obnovljenog dijaloga u BiH'.

"Umjesto da u praksi provode ono za šta se samo deklarativno zalažu, SAD paušalnim ocjenama u stereotipnim saopštenjima, poput ovog danas, samo doprinose pogoršanju političke klime u BiH", kazao je predsjednik RS za Srnu.

On je poručio da RS ostaje čvrsto privržena očuvanju Datyonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, koji je napadnut od Ustavnog suda BiH.

"Trenutno najveća prijetnja suverenitetu i integritetu BiH su protivustavne odluke Ustavnog suda BiH i neodgovorne izjave od dijela međunarodnih aktera. Umjesto suočavanja sa problemom, njeguje se praksa zabijanja glave u pijesak i lova na vještice.

To je praksa koja skoro 30 godina ne daje rezultate. Vrijeme je da mi u BiH ozbiljno sjednemo za sto i tražimo rješenje. SAD bi mogle da vrate ambasadora kući i to bi bio prvi siguran znak dobre volje. Inače ćemo ih smatrati odgovornim za situaciju u BiH", poručio je Dodik.


Znate više o temi ili prijavi grešku