REGIJA

ANA BRNABIĆ SRAMOTNIM TVITOM IZAZVALA BIJES U SRBIJI, ČUĐENJE I U INOSTRANSTVU: JE LI MOGUĆE DA JE OVA ŽENA PREMIJERKA?

Ana brnabic AA 01
Foto © AA

- Mnogo nas je više nego prošli put. Još malo pa ćemo na Gazelu! - objavila je sinoć na Twitteru srbijanska premijerka Ana Brnabić uz montiranu fotografiju na kojoj su multiplicirani likovi nje, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra finansija Saše Malog.

Ana Brnabic 24102022 696x447
Foto © Ana Brnabić/Twitter

Implicirala je njome da su fotografije s drugog po redu protesta “Srbija protiv nasilja”, na kojem se okupilo više desetaka hiljada ljudi i blokiralo most Gazelu gdje su tražili ostavku Aleksandra Vučića, fotošopirane.

Skup je organiziran nakon stravičnih zločina koji su prošle sedmice potresli Srbiju – masovnih ubistava u OŠ Vladislav Ribnikar i u selu Dubona kod Mladenovca.

U njima je ubijeno 17 osoba, a ranjeno 20. Uzdrmali su ti događaji cijelu Srbiju i ponukali građane da izađu na ulice sa zahtjevom smjene rukovodstva na Radioteleviziji Srbije, oduzimanjem nacionalnih koncesija kanalima Pink i Happy te zabrane tabloida koji promoviraju nasilje. Kako tvrdi Nova.rs, radilo se o najmasovnijem protestu od dolaska na vlast Srpske napredne stranke 2012. godine.

Ipak, Ana Brnabić je svojom montiranom fotografijom ismijala proteste. Izazvalo je to lavinu negativnih reakcija prema premijerki pa je objava komentirana više od 1.600 puta, a komentari su redom bili osuđujući, ukrašeni standardnim epitetima bijesa previše eksplicitnima da bi ih se nabrajalo. Čak su se i čudili i van granica Srbije, ljudi nisu vjerovali da takvu poruku šalje premijerka jedne zemlje. Korisnici Twittera počeli su objavljivati i vlastite fotografije te videozapise snimljene na demonstracijama koje svjedoče njihovoj masovnosti.

Ana7978789
Foto © Twiter

Crni humor na račun ljudi koji žale izgubljene. Šta kažu vaši birači, je li im smiješno – bila je jedna od reakcija. Anu Brnabić kritike sunarodnjaka nisu pokolebale pa je danas oko podneva objavila seriju od devet tvitova. U njima je navela kako zahtjevi prosvjednika nisu bili vezani uz monstruozna ubistva, nego je skup bio neskriveno politički. Rekla je, isto tako, da prosvjednici nisu imali ni pijeteta prema žrtvama, da se na njemu pilo i pjevalo. Prozvala je opoziciju da stoji iza protesta i potom nabrojala najveće grijehe dijela oporbenjaka. Konstatirala je i kako su demonstranti, pod vodstvom opozicije dakako, dva sata maltretirali ostale u slobodnom kretanju.

Nismo skrenuli ni misli ni temu s tragedije – to su nažalost učinili neki drugi – oni koji su tragediju iskoristili za najnižu i najbesmisleniju politiku. To na najbolji način pokazuje fotomontaža napravljena kako bi se prikazao veći broj ljudi na skupu. Zašto? – navela je u jednom od tvitova Brnabić.


Znate više o temi ili prijavi grešku