
Apelaciono odjeljenje Suda Bosne i Hercegovine zaprimilo je predmet protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića, ali još uvijek nije poznato kada će započeti drugostepeni postupak. Iako zakoni ne određuju stroge rokove za završetak ove faze suđenja, dosadašnja sudska praksa sugerira da se cijeli proces ne bi trebao razvlačiti duže od godinu dana.
Nakon prijema predmeta, slijedi zakonom propisana procedura u okviru članova 303. do 317. Zakona o krivičnom postupku BiH. Prvi korak podrazumijeva da predsjednik apelacionog odjeljenja dostavlja spis predsjedniku apelacionog vijeća, koji potom imenuje sudiju izvjestioca. Taj sudija prikuplja potrebne spise i izvještaje kako bi se mogla zakazati sjednica vijeća na kojoj će se raspravljati o žalbama.
Čim se pripremni materijali prikupe, predsjednik vijeća zakazuje sjednicu na kojoj se najprije izlaže žalba, a zatim i odgovor na nju. Vijeće ima pravo zatražiti dodatna pojašnjenja od stranaka i njihovih branilaca, koji uz dozvolu mogu iznijeti stavove, ali bez ponavljanja onoga što je već navedeno u pisanom obliku.
Važno je naglasiti da nedolazak stranaka ili njihovih advokata, ukoliko su uredno obaviješteni, ne može spriječiti održavanje sjednice apelacionog vijeća. Drugim riječima, eventualni izostanak Milorada Dodika neće zaustaviti proces.
Iako još nije poznat tačan datum održavanja sjednice, javnost će biti blagovremeno informisana. S obzirom na dosadašnju praksu, vremenski okvir drugostepenog postupka zavisi od kompleksnosti predmeta. U ovom slučaju, postupak uključuje samo dva aktera – Dodika i Lukića, pri čemu je Lukić već oslobođen u prvostepenoj presudi, a žalbu na taj dio najavilo je samo Tužilaštvo.
Raniji slučajevi složeniji po broju optuženih pokazali su da postupci mogu trajati do godinu dana. Na primjer, predmet "Respiratori" koji je obuhvatao četiri optužene završen je u roku od devet mjeseci, dok je predmet za ratne zločine u Prijedoru, sa pet osuđenih, pravosnažno okončan u roku od jedne godine.
Zakonom je definisano i to da apelaciono vijeće razmatra presudu isključivo u dijelovima na koje su podnesene žalbe. Drugostepena odluka može biti potvrđujuća, preinačena ili može doći do ukidanja presude i vraćanja na ponovno suđenje. Također, žalba može biti odbačena ako se procijeni kao neblagovremena ili nedopuštena.
U svakom slučaju, proces protiv Dodika i Lukića nastavlja se u okviru institucija pravosuđa Bosne i Hercegovine, bez mogućnosti političkog uticaja na tok postupka.