
Lideri na Zajedničkom arapsko-islamskom vanrednom samitu u Rijadu u subotu ponovili su pozive na prekid vatre između Izraela i Hamasa kako se humanitarna situacija u Gazi pogoršava.
Iranski predsjednik Ebrahim Raisi boravi u glavnom gradu Saudijske Arabije na samitu, koji označava prvo putovanje jednog iranskog lidera u Saudijsku Arabiju nakon 11 godina, nakon što su dvije zemlje obnovile diplomatske odnose u martu.
Raisi je rekao da su se prisutni okupili tamo u ime islamskog svijeta kako bi "spasili Palestince". U međuvremenu, saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman je u uvodnoj reči rekao da "kategorički odbacujemo ovaj brutalni rat".
Evo šta drugi kažu:
Predsjednik Palestinske uprave Mahmoud Abbas rekao je da Sjedinjene Države, "koje imaju najveći utjecaj na Izrael, snose odgovornost za nepostojanje političkog rješenja". “Tražimo da stanu na kraj izraelskoj agresiji i izraelskoj okupaciji naše zemlje”, rekao je on. Pozvao je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda da "odmah prekine brutalnu izraelsku agresiju na Palestince", te je ponovio potrebu da se osigura ulazak zaliha pomoći u Gazu.
- Moj um ne može vjerovati da se ovo dešava pred očima i ušima svijeta, bez pozivanja na hitan prekid ovog brutalnog rata”, dodao je.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je na samitu da nas "svijet koji ćuti pred ovom brutalnošću sramoti sve nas". “Gaza je gotovo potpuno uništena, a zapadne zemlje čak ni ne pozivaju na prekid vatre. ...Nema sumnje da je onaj ko šuti o nepravdi partner u praksi nepravde”, dodao je Erdogan. Turski predsjednik je rekao da Izrael pokušava da se osveti za napade Hamasa 7. oktobra, dodajući da, iako niko ne podržava ono što se dogodilo tog dana, to nije izgovor za Izrael da ubija civile.
“Riječi su postale nedovoljne za opisivanje onoga što se dešava u Gazi i Ramali od 7. oktobra”, rekao je Erdogan, tvrdeći da Izrael gađa civile, bolnice, ambulantna vozila i bogomolje na “brutalan i varvarski način koji nema premca u istoriji. ”
Sirijski predsjednik Bashar al-Assad kritizirao je sporazume o normalizaciji između arapskih zemalja i Izraela, rekavši da ta politika donosi više štete nego koristi. “Više ruku koje mi pružamo jednako je još masakra protiv nas... ono što moramo učiniti da pomognemo Palestini je da koristimo stvarna politička sredstva, a ne retorička sredstva, a to je prvo zaustavljanje bilo kakvog političkog procesa sa cionističkim entitetom”, rekao je.
Assad je rekao da se ono što se danas dešava u Gazi ne treba tretirati izolovano, već da se posmatra kao "manifestacija" palestinske stvari i "eklatantan izraz patnje" Palestinaca.
"Ako nastavimo da se bavimo agresijom na Gazu danas istom metodologijom, tada ćemo utrti put dovršetku masakra... i smrti uzroka", rekao je.
Emir Katara šeik Tamim bin Hamad Al Thani osudio je međunarodnu zajednicu jer nije "zaustavila ratne zločine i masakre" u Gazi.
"Pitamo se koliko dugo će međunarodna zajednica nastaviti da tretira Izrael kao da je iznad međunarodnog prava, i koliko dugo će mu biti odobravano da krši sve međunarodne zakone u svom brutalnom, beskrajnom ratu protiv autohtonog stanovništva zemlje", rekao je Katar rekao je vladar.
Emir je rekao da Katar nastavlja podržavati sve regionalne i međunarodne diplomatske napore za "deeskalaciju, zaustavljanje krvoprolića i zaštitu civila, uključujući stalne napore u humanitarnom posredovanju za oslobađanje talaca", dodajući da se "nadamo da ćemo uskoro postići humanitarno primirje."
Rezolucija zajedničkog arapskog i islamskog samita osuđuje "agresiju Izraela na pojas Gaze"
Konačna rezolucija koju je izdao zajednički arapski i islamski samit u Rijadu zahtijeva okončanje onoga što opisuje kao izraelsku agresiju na Gazu, kao i "ratne zločine i barbarske, brutalne i nehumane masakre".
“Osuđujemo izraelsku agresiju na pojas Gaze, ratne zločine i barbarske, brutalne i nehumane masakre koje je počinila kolonijalna okupaciona vlada nad palestinskim narodom, uključujući okupiranu Zapadnu obalu i istočni Jerusalem. Zahtevamo da se to odmah zaustavi”, navodi se u rezoluciji.
U saopćenju se navodi da se na samitu odbacuje karakterizacija ovog "rata osvete kao (jedne od) samoodbrane" i zahtijeva se prestanak opsade u Gazi, kao i ulazak konvoja humanitarne pomoći, uključujući hranu, lijekove i gorivo odmah . Također je zahtijevalo da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda donese "odlučnu i obavezujuću odluku" kojom se nameće prekid agresije.
“Zahtijevamo da Vijeće sigurnosti donese hitnu odluku kojom se osuđuje izraelsko varvarsko uništavanje bolnica u Pojasu Gaze i sprječava ulazak lijekova, hrane i goriva”, dodaje se. Rezolucijom se također poziva Međunarodni krivični sud da provede istragu o onome što je opisao kao ratne zločine i zločine protiv čovječnosti koje je Izrael počinio nad palestinskim narodom na svim okupiranim palestinskim teritorijama.Pozvao je sve zemlje da prestanu sa izvozom oružja i municije u Izrael koje koristi njegova vojska i “teroristički doseljenici koji ubijaju palestinske ljude i uništavaju njihove domove”.
Na samitu je rečeno da je "pravedan, trajan i sveobuhvatan mir" jedini način da se garantuje sigurnost i stabilnost za ljude u regionu.
“Zaštita od ciklusa nasilja i ratova neće biti postignuta bez okončanja izraelske okupacije. ... Smatramo da je Izrael, okupatorska sila odgovorna za nastavak i pogoršanje sukoba kao rezultat agresije na ljudska prava”, dodaje se