
Associated Press je, citirajući oslobođene palestinske zarobljenike i izvore iz izraelske vojske, otkrio da je Izrael masovno koristio osobe iz Gaze kao žive štitove. Među njima je bio i Ayman Abu Hamadan, koji je rekao da je "čišćenje" kuća u sjevernoj Gazi bio "jedini put u izraelskom zatočeništvu kada nije imao povez na očima."
"Pretukli su me i rekli da mi je ovo jedina opcija, i da će me, ako odbijem, ubiti", rekao je Hamadan, opisivajući dvije i pol sedmice koje je proveo kao zarobljenik.
Abu Hamadan je rekao da je uhapšen u augustu nakon što je bio odvojen od svoje porodice, a vojnici su mu rekli da će pomoći u "specijalnoj misiji." Bio je primoran, tokom 17 dana, da pretražuje kuće i provjerava svaku rupu u zemlji tražeći tunele, rekao je.
Vojnici su stajali iza njega i, kada bi bilo jasno da je sigurno, ulazili su u zgrade kako bi ih oštetili ili uništili, rekao je. Svaku noć je provodio vezan u mračnoj prostoriji, da bi se probudio i sve ponovio sljedećeg dana.
Masoud Abu Saeed je rekao da je korišten kao živi štit dvije sedmice u martu 2024. godine u južnom gradu Khan Younis.
"Ovo je izuzetno opasno. Imam djecu i želim se ponovo sastati s njima", prisjetio se da je rekao jednom vojniku.
Tridesetšestogodišnjak je rekao da je bio prisiljen ulaziti u kuće, zgrade i bolnicu kako bi iskopavao sumnjive tunele i čistio područja. Nosio je prsluk spasioca kako bi bio lako prepoznatljiv, a sa sobom je nosio telefon, čekić i rezače lanaca.
Tokom jedne operacije, rekao je, naišao je na svog brata kojeg je kao živog štita koristila druga jedinica.
Njihove riječi potvrdilo je i nekoliko izvora iz vojske Izraela, koji su govorili pod uslovom anonimnosti zbog straha od odmazde.
Izraelci su, prema pisanju AP-a, koristili palestinske zarobljenike kao žive štitove, tjerajući ih pod prijetnjom ubistva da provjeravaju porušene kuće u Gazi. Ova praksa je postala uobičajena tokom 19 mjeseci koliko traje sukob između Izraela i palestinske grupe Hamas.
U zvaničnoj izjavi za ovu novinsku agenciju, izraelska vojska je saopštila da je "striktno protiv ove prakse", ali i da provode istragu o "izoliranim slučajevima" korištenja palestinskih zarobljenika kao živih štitova.
Ipak, izvori AP-a otkrivaju da nije riječ o "izoliranim slučajevima", te da je izraelska vojska čak razvila i kod za ovu praksu.
Kada se preko radijske komunikacije čuje "dovedite komarca", to je bio znak da palestinski zatvorenici provjere porušenu kuću u Gazi.
Izraelski vojnici za AP još govore kako su "samo pratili naredbe", te da su one dolazile od vrha komandnog lanca. Također, istakli su da je praksa postala "popularna" na samom početku sukoba.
Jedan od njih je opisao sastanak iz 2024. godine, kada je jedan od komandanata izraelske vojske čak sugerisao da "uhvate komarca direktno s ulice", referirajući se na zarobljavanje Palestinca koji bi služio kao živi štit.
Jedan izvještaj je dokumentovao ubistvo Palestinca, rekao je. Vojnici nisu shvatili da ga je druga jedinica koristila kao živi štit i upucali su ga dok je trčao u kuću. Oficir je preporučio da se Palestinci obuku u vojnu uniformu kako bi se izbjegla pogrešna identifikacija.
Jedan vojnik je rekao za AP da je njegova jedinica pokušala odbiti korištenje živih štitova sredinom 2024. godine, ali im je rečeno da nemaju izbora, pri čemu je visoki oficir rekao da ne treba da brinu o međunarodnom humanitarnom pravu.
Vodnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti zbog straha od odmazde, rekao je da su vojnici nekoliko dana koristili 16-godišnjaka i 30-godišnjaka.
Dječak se neprestano tresao, rekao je, a obojica su ponavljali "Rafah, Rafah", što je najjužniji grad u Gazi, gdje je više od milion Palestinaca pobjeglo od sukoba u druge dijelovima teritorije u tom trenutku rata.