euro2024

Austrija završila prva u Grupi D, Francuzi drugi

euro 2024 francuska- poljska

Nogometna reprezentacija Austrije je napravila veliku senzaciju i okončala grupu D Eura na prvom mjestu. U posljednje kolo čak tri selekcije su ušle sa šansama da okončaju na prvom mjestu grupe D, a na kraju je to pošlo za rukom Austrijancima koji su pobijedili Nizozemsku rezultatom 3:2.

Austrija je u Berlinu pobijedila Nizozemsku rezultatom 3:2, a vodeći pogodak na tom susretu je postignut je već u 6. minuti susreta kada je Prass ubacio s lijeve strane, Malen je uklizao i pokušao izbiti loptu u korner, no ona je završila iza leđa Verbruggena.

U 47. minuti Nizozemci su izjednačili kada je Simons asistirao Gakpu koji je pogodio Pentzovu mrežu za 1:1. U 59. minuti Austrijanci su stigli do novog vodstva kada je Schmid pogodio na Grillitschevu asistenciju, a u 75. minuti Depay je ponovo poravnao rezultat.

Gol vrijedan tri boda je postigao Sabitzer u 80. minuti susreta kojim su Austrijanci grupu D završili na prvom mjestu.

Drugo mjesto na kraju su zauzeli Francuzi koji su kiksali u Dortmundu protiv već otpisane Poljske rezultatom 1:1. Mbappe je iz svog petog šuta na susretu matirao Skorupskog. Desilo se to u 56. minuti susreta, a kapiten Francuske je do gola stigao iz penala kojeg je izborio Dembele.

No, u 79. minuti Lewandowski je iz penala postavio konačnih 1:1, što je značilo da Francuzi u osminu finala idu s drugog mjesta. U nokaut fazu prošla je i trećeplasirana Nizozemska, dok je Euro za Poljake okončan. Rezultati i strijelci:

Francuska - Poljska 1:1 (Mbappe penal 56' - Lewandowski 79')

Nizozemska - Austrija 2:3 (Gakpo 47', Depay 75' - Malen autogol 6', Schmid 59', Sabitzer 81')