
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je na sjednici održanoj u četvrtak, 15. maja 2025. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, kojim se po prvi put u zakon uvodi pojam "bahate vožnje" i pooštravaju kazne za korištenje mobilnog telefona tokom vožnje te nevezivanje sigurnosnog pojasa.
Zakon sada ide u daljnju proceduru, odnosno pred Dom naroda PS BiH.
Bahatom vožnjom, prema prijedlogu zakona, smatraće se više različitih oblika ponašanja, uključujući:
dva ili više prolazaka kroz crveno svjetlo u razmaku od 20 minuta,
prekoračenje brzine za 40 km/h u naseljenim mjestima ili 60 km/h izvan naselja,
preticanje kolone vozila prelaskom preko pune uzdužne linije,
upravljanje vozilom s koncentracijom alkohola iznad 1,5 promila, pod dejstvom narkotika ili psihoaktivnih supstanci.
Kazne za ove prekršaje uključuju:
privremeno oduzimanje vozila ukoliko je vozač u prethodne dvije godine već napravio isti prekršaj,
kaznene bodove,
novčane kazne od 2.000 do 3.000 KM ako je ugrožena bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju.
U slučajevima kada bahati vozač izazove saobraćajnu nesreću, propisana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, privremeno oduzimanje vozila na devet mjeseci te četiri kaznena boda.
Takođe, uvode se novčane kazne za korištenje telefona tokom vožnje ili ometanje rada radarskih uređaja, kao i nevezivanje sigurnosnog pojasa – i to u rasponu od 200 do 400 KM. Ukoliko ovakvo ponašanje rezultira saobraćajnom nesrećom, predviđena je i zabrana upravljanja vozilom od jednog do šest mjeseci te dva kaznena boda.
Zakon su predložili poslanici SDP-a, a jedan od njih navodi kako je važno definisati pojam bahate vožnje i takve vozače “žestoko kazniti i skloniti sa ulica, jer se radi o potencijalnim ubicama na cestama”.
Tokom rasprave u Parlamentu, pojedini poslanici su istakli da je Zakon o bezbjednosti saobraćaja već više puta mijenjan te sugerisali donošenje prečišćenog teksta. Međutim, odgovoreno je da to ne sprečava trenutne izmjene koje se odnose na sve građane BiH.
Predložene izmjene zakona pozdravili su i stručnjaci, iako sa određenim zadrškama. Naime, upozoreno je da visoke novčane kazne možda neće biti efikasne jer već postoji veliki broj vozača koji izbjegavaju plaćanje kazni. Postoje slučajevi osoba koje su skupile i po 80.000 KM neplaćenih kazni.
Smatra se da je potrebno uvesti strože, ne samo finansijske sankcije – poput pritvora, strogog zatvora, pa i oduzimanja imovine.
Takođe se predlaže da se policajcima omogući da na licu mjesta uhapse bahate vozače s ponovljenim prekršajima, umjesto da se sve svodi samo na novčane kazne koje mnogi ionako ne plaćaju.
Građani također podržavaju oštrije mjere, iako mnogi izražavaju sumnju da će same kazne bez adekvatne primjene i kontrole dovesti do stvarnog poboljšanja sigurnosti na cestama.