Uprkos rekordnim prihodima i smanjenju inflacije, banke u Bosni i Hercegovini još uvijek nisu odlučile smanjiti ključne kamatne stope.
Evropska centralna banka je u posljednjih nekoliko mjeseci triput smanjivala kamatne stope, nastojeći da potakne privredu i ubrza ekonomski rast u Evropskoj uniji. S druge strane, banke u Bosni i Hercegovini ostvaruju sve veću dobit. Prema posljednjim podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske, u prvih šest mjeseci ove godine banke u tom entitetu su ostvarile dobit od 127 miliona KM, što je porast od 35% u odnosu na isti period prošle godine, kada je dobit iznosila 94,1 miliona KM.
Sličan trend primjetan je i u Federaciji BiH, gdje su banke u istom periodu ostvarile dobit od 336 miliona KM, što predstavlja povećanje od 25,3% u odnosu na prošlogodišnji iznos od 268,1 milion KM. Ukupna dobit banaka u BiH tako je dostigla 463 miliona KM u prvih šest mjeseci ove godine, što je povećanje od oko 100 miliona KM u poređenju sa istim periodom 2023.
Prema podacima Centralne banke BiH, inflacija u trećem kvartalu ove godine mogla bi dostići 2,2%, dok se bazna inflacija procjenjuje na 3,8%. Istovremeno, preliminarni podaci pokazuju da bi realni BDP u ovom kvartalu mogao rasti za 2,3% na godišnjem nivou.
U Evropi su kamatne stope prvo povećavane radi suzbijanja inflacije, a sada ih Evropska centralna banka snižava jer je inflacija u EU dostigla željeni nivo ispod dva procenta. Posljedica visokih kamatnih stopa bila je značajno usporavanje evropske privrede, pa ECB sada povlači poteze kojima želi potaknuti ekonomski oporavak. Međutim, banke u BiH nisu direktno podložne uticaju Evropske centralne banke. Sve promjene koje Bosna i Hercegovina doživljava, uključujući i inflaciju, dolaze kroz indirektan uticaj, posebno putem EURIBOR-a.
Kada je EURIBOR značajno rastao, banke u BiH su svojim klijentima nudile mogućnost prelaska na fiksne kamatne stope, što je iskoristio veliki broj klijenata, zamjenjujući tako promjenjive kamatne stope povezane sa EURIBOR-om. Banke u BiH većinu svojih kredita finansiraju iz domaćih depozita, što znači da izlazna kamatna stopa zavisi uglavnom od kamatnih stopa na depozite.
Iako su kamatne stope na depozite značajno porasle, porast kamatnih stopa na kredite nije bio proporcionalan. Ipak, očekuje se da neće doći do značajnog pada kamatnih stopa u BiH jer su stope na depozite i dalje u porastu, a zemlje poput Bosne i Hercegovine nisu direktno vezane za monetarne politike Evropske centralne banke.