TEKSTILNA KOMPANIJA

Benetton zatvara fabriku u Nišu: 950 radnika ostaje bez posla zbog smanjenog obima proizvodnje

Benetton

Tekstilna kompanija “Benetton” najavila je zatvaranje svojih pogona u Nišu do kraja aprila, što će ostaviti bez posla oko 950 radnika.

Ova odluka dolazi nakon mjeseci smanjenog obima proizvodnje, što je zaposlenima već bilo naslutilo. Prema informacijama koje su zaposleni podijelili, uprava fabrike im je nedavno zvanično potvrdila da će doći do gašenja proizvodnje, te da se očekuje zatvaranje svih postojećih pogona.

Zaposleni u pletioni, koja je radila pod imenom Benetton, poslani su na plaćeno odustvo zbog nedostatka posla, dok su tri pogona pod imenom “Olimpijas kniting” nastavili raditi, ali s smanjenim obimom proizvodnje. Prema radnicima, jedan od tih pogona će biti zatvoren do sredine marta, a preostali će slijediti istim putem. Zatvaranje fabrike je rezultat globalne ekonomske krize, koja je negativno utjecala na mnoge proizvodne pogone širom svijeta, a među njima i one u Bosni i Hercegovini.

Radnici su, međutim, izrazili zabrinutost za svoju budućnost, a najviše ih zanima hoće li im biti isplaćene otpremnine. Iako su primali minimalnu platu, koja je redovno isplaćivana, mnogi se boje da će ostati bez dodatnih prava, s obzirom na stanje u kojem se firma nalazi. Smatraju da će teško pronaći novi posao u Nišu, jer su i druge kompanije poput “Jura” i “Leoni” već najavile smanjenje broja zaposlenih.

Benetton je u Nišu radio od 2011. godine, a zatvaranje pogona je još uvijek neformalno, bez zvaničnog saopćenja od strane kompanije. Prema informacijama koje su iznijeli predstavnici lokalnih vlasti, gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović je rekao da će Grad učiniti sve da pomogne radnicima koji ostanu bez posla i da će im pokušati osigurati nova radna mjesta.

Osim toga, zatvaranje pogona Benettona nije jedini problem s kojim se suočava ova modna marka. Kompanija planira zatvoriti više od 400 svojih trgovina širom svijeta, među kojima su i one u Hrvatskoj. U Italiji su već zatvorene 100 trgovina, a racionalizacija poslovanja nastavit će se i u 2025. godini. Ove mjere dolaze kao odgovor na dugogodišnju ekonomsku krizu koja je pogodila Benetton, koji je u posljednjih deset godina ostvario gubitak od 1,6 milijardi eura.