LICEMJERNO PROZIVANJE DOK IGNORIRAJU VLASTITE TRAGEDIJE

Beogradski mediji u napadu na sarajevske studente

Imran pasalic studenti u srbiji1

Dok Srbija prolazi kroz talas studentskih protesta nakon tragedije u kojoj je 1. novembra poginulo 15 osoba u padu nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, mediji bliski režimu Aleksandra Vučića odlučili su fokus preusmjeriti na – Sarajevo.

Umjesto da se bave ključnim pitanjima koja studenti u Srbiji pokreću, poput odgovornosti za nesreću, represije nad učesnicima protesta i povećanja budžeta za obrazovanje, ovi mediji su se okomili na sarajevske studente i njihov simbolični čin podrške kolegama.

Sarajevska podrška kao trn u oku režimskih medija

Podsjetimo, predsjednik studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, Imran Pašalić, izjavio je za srbijanske medije da sarajevski studenti pružaju podršku svojim kolegama u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima, koji su blokadama fakulteta ukazali na sistemske propuste. Pašalić je istakao da je represija nad studentima u Srbiji brutalnija nego u BiH, ali i da sarajevski studenti osjećaju pritisak režimskih medija i političkih struktura.

Ova izjava izazvala je lavinu kritika u medijima bliskim Vučiću, koji su odlučili napasti sarajevske studente optužujući ih da nisu reagovali na tragediju u Jablanici, gdje je odron iz kamenoloma usmrtio 20 ljudi. Iako je taj kamenolom radio dvije decenije bez ikakvih dozvola, režimski mediji su iskoristili ovu nesreću kako bi pokušali diskreditovati moralnu poziciju sarajevskih studenata.

U tekstovima koji su osvanuli na portalima poput "SrbijaDanas", sarajevski studenti se optužuju za licemjerje, uz tvrdnje da nisu organizovali proteste zbog tragedije u Jablanici, ali su zato, kako kažu, "spremni da ruše vlast u Srbiji". Autori teksta idu korak dalje, vrijeđajući Jablanicu nazivajući je "vukoje*inom" i ironizirajući navodnu nezainteresiranost Sarajeva za događaje u toj regiji.

"Oni nisu tražili ostavku Vlade FBiH niti su blokirali fakultete zbog smrti 20 ljudi u Jablanici, ali zato budno prate sve što se dešava u Srbiji. Da zabadaju nos tamo gdje mu nije mjesto", stoji u tekstu, koji proteste u Srbiji naziva "huliganskim ispadima".

Ko je stvarni licemjer?

Ovakav napad na sarajevske studente otkriva duboko ukorijenjene dvostruke standarde srbijanskih režimskih medija. Dok studenti u Srbiji, opravdano, traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu i reforme u obrazovnom sektoru, isti ti mediji izbjegavaju suštinsku raspravu o korupciji, nesposobnosti i političkoj odgovornosti koja je dovela do pada nadstrešnice. Umjesto toga, fokusiraju se na Sarajevo i pokušavaju umanjiti značaj podrške koja dolazi iz drugog grada i druge države.

Režimski narativ kao dimna zavjesa

Napadi na sarajevske studente jasno ukazuju na strategiju skretanja pažnje s problema u Srbiji. Ovaj narativ ima za cilj demonizaciju opozicije, diskreditaciju studentskog aktivizma i održavanje slike o apsolutnoj kontroli Vučićevog režima. Mediji bliski vlasti ne žele priznati činjenicu da su protesti u Srbiji rezultat godina zanemarivanja osnovnih potreba građana i mladih.

Studenti Srbije i BiH: Zajednički problemi, različite taktike

Dok studenti u Srbiji blokiraju fakultete i zahtijevaju promjene, sarajevski studenti, iako pod pritiskom režimskih medija, pružaju podršku svojim kolegama. Njihova borba simbolizuje zajedničke probleme mladih u regiji: korupciju, neodgovornost vlasti, nebrigu za obrazovanje i represiju prema aktivistima.

Jedina razlika je u tome što u Srbiji studenti već otvoreno izlaze na ulice, dok u BiH represivni aparat koristi suptilnije metode, poput diskreditacije kroz medije i zastrašivanja.

Napadi režimskih medija na sarajevske studente nisu ništa drugo nego pokušaj da se uguši solidarnost među mladima u regiji. Umjesto da se bave suštinskim pitanjima koja su dovela do tragedija u Novom Sadu i Jablanici, vlast i njihovi mediji biraju jeftinu propagandu i pokušaje diskreditacije.

Ali, kako studentski pokreti u Srbiji rastu, jasno je da mladima ove manipulacije više ne prolaze. Vrijeme će pokazati hoće li solidarnost među studentima u regiji postati katalizator stvarnih promjena – kako u Srbiji, tako i u Bosni i Hercegovini.