BEZ POSLOVNOG PLANA, A S PLANOVIMA ZA MILIONE

BH Telecom bez odobrenog trogodišnjeg plana, ali s ambicijama za stotine miliona KM zaduženja

BH Telecom

Jedno od najvećih javnih preduzeća u Federaciji BiH, "BH Telecom", trenutno nema usvojen trogodišnji plan poslovanja za period 2025–2027. godina. Na vanrednoj sjednici Skupštine dioničkog društva, održanoj 9. aprila, većina dioničara odbacila je predloženi plan, čime je ova kompanija ostala bez jasnog strateškog okvira za naredne godine.

Prema zvaničnim podacima, za usvajanje plana poslovanja glasalo je manje od pola procenta dionica, dok je gotovo 99% glasova bilo protiv. Ovo jasno pokazuje duboke nesuglasice unutar vlasničke strukture i ozbiljne probleme u upravljačkom segmentu kompanije. Pored toga, sjednica Skupštine planirana za 9. maj, koja je mogla poslužiti kao prilika za ispravku ove situacije, otkazana je bez najave novog termina, što dodatno produbljuje institucionalnu krizu u upravljanju "BH Telecomom".

Nedostatak usvojenog plana poslovanja nije tek administrativna prepreka – riječ je o ozbiljnom pravnom i ekonomskom problemu. Zakon o javnim preduzećima jasno propisuje da bez odobrenog plana poslovanja nije moguće ulaziti u investicije niti se zaduživati. Ipak, uprkos tome, u toku su pregovori o zaduženju ove kompanije u visini od čak 745 miliona KM, a pod hipoteku je, prema dostupnim informacijama, stavljena gotovo sva imovina "BH Telecoma".

Navodno se radi o pripremi za kupovinu kompanije "Telemach", koja je predmet brojnih kontroverzi i koja se povezuje s biznis interesima izvan Bosne i Hercegovine. Pregovori o ovom potencijalnom preuzimanju, prema nezvaničnim informacijama, vode se izvan granica države, uključujući i Rumuniju, dok domaća javnost ostaje uskraćena za ključne informacije.

S obzirom na to da zakonski okvir nedvosmisleno zahtijeva postojanje usvojenog plana poslovanja prije bilo kakvih finansijskih obaveza ili investicija, ovakvi potezi predstavljaju ozbiljno narušavanje zakonskih normi. Postavlja se pitanje – kako je moguće da kompanija bez poslovnog plana ulazi u jedno od najvećih zaduženja u svojoj historiji?

Cjelokupna situacija izaziva zabrinutost ne samo zbog iznosa zaduženja i imovine pod hipotekom, već i zbog potpune netransparentnosti procesa. Ako se ovakvi potezi provode bez znanja i saglasnosti dioničara i javnosti, to otvara sumnje u moguće zloupotrebe i pogubne posljedice po budućnost kompanije koja godinama važi za najstabilniji stub javnog sektora u Federaciji BiH.

Umjesto strateškog razvoja, inovacija i jačanja tržišne pozicije, "BH Telecom" se sve više suočava s internim previranjima, potencijalno nezakonitim aktivnostima i političko-biznis igrama iza zatvorenih vrata. Bez hitnog djelovanja i transparentnog rješavanja ovih pitanja, najveće javno telekom preduzeće moglo bi se suočiti s gubitkom povjerenja, stabilnosti i, što je najvažnije, budućnosti.