LEGALIZACIJA NASILJA NAD ZDRAVSTVENIM RADNICIMA I UŠUTKIVANJE MEDIJA

Bišćević Tokić o predloženim izmjenama Krivičnog zakona FBiH

Jasmina biscevic tokic

Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), Jasmina Bišćević Tokić iz Stranke demokratske akcije (SDA), ponovo je iznijela ozbiljne kritike prema predloženim izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH koje je, u parlamentarnu proceduru, uputila Vlada FBiH.

U svom obraćanju, Bišćević Tokić ukazuje na niz problematičnih aspekata ovog zakona, s posebnim naglaskom na one koji se odnose na zaštitu zdravstvenih radnika, tvrdeći da ove izmjene predstavljaju ozbiljan udarac na sigurnost i dostojanstvo zdravstvenih radnika, ali i na slobodu medija.

Prema riječima Bišćević Tokić, predložene izmjene u velikoj mjeri omogućavaju legalizaciju nasilja nad zdravstvenim radnicima, što je, kako ističe, potpuno neprihvatljivo. Naime, član 61. predloženog Krivičnog zakona FBiH propisuje krivično djelo "Prisila prema zdravstvenim radnicima", ali s formulacijom koja stvara prostor za ozbiljan pravni vakuum. Ovaj član zakona definira kazneno djelo kao ono koje počini osoba koja "silom ili prijetnjom upotrebe sile spriječi zdravstvenog radnika u obavljanju zdravstvene djelatnosti ili ga prisili da izvrši postupak ili intervenciju koja nije u skladu sa pravilima medicinske struke ili etike". Bišćević Tokić naglašava da je ovo formulacija koja, u praksi, omogućava da se upotreba sile ili prijetnja upotrebom sile prema zdravstvenim radnicima ne smatra kaznenim djelom, sve dok je cilj prisile da se izvrši medicinski postupak u skladu s pravilima struke i etike.

Za Bišćević Tokić, ovo predstavlja ozbiljan pravni paradoks jer, kako kaže, zakon na neki način legalizira situacije u kojima bi bilo koja osoba mogla primijeniti nasilje prema zdravstvenom radniku, ako to nasilje bude usmjereno na izvršenje medicinske usluge u skladu sa strukom. To znači da bi, prema predloženoj formulaciji, prisila ili prijetnja prisilom prema zdravstvenom radniku da obavi posao – bez obzira na to da li je na dužnosti ili ne – bila pravno prihvatljiva, pod uvjetom da je zdravstvena intervencija u skladu sa strukom i etikom.

Ovo je, prema Bišćević Tokić, potpuno neprihvatljivo jer zdravlje i sigurnost zdravstvenih radnika mora biti apsolutno zaštićena, i to bez ikakvih izuzetaka. Ustvrdila je da bi takav pristup mogao otvoriti vrata za mnoge zloupotrebe, posebno u situacijama kada zdravstveni radnici nisu na dužnosti, ili kada su suočeni s prijetnjama ili nasiljem da dođu na radno mjesto usprkos tome što im je odobren godišnji odmor ili odmor na temelju zakona. "Također, ovo bi moglo omogućiti da se zdravstveni radnik prisili da obavi neku hitnu operaciju, bez obzira na to je li on fizički i psihički spreman za to, samo da bi ispunio zahtjeve onih koji primjenjuju silu", istakla je Bišćević Tokić.

Zastupnica također postavlja pitanje o stvarnoj namjeri predloženih izmjena, pitajući se da li se ovim zakonom zapravo legaliziraju oblici nasilja koji su već česti u praksi prema zdravstvenim radnicima. Naglasila je da bi takve izmjene morale biti jasnije i preciznije kako bi se zaštitila prava zdravstvenih radnika i osigurala sigurna radna okolina za njih. Pored toga, Bišćević Tokić ukazuje na to da se ovim izmjenama ne samo da ugrožava fizička sigurnost zdravstvenih radnika, već i njihova profesionalna autonomija, jer bi takvi zakoni omogućili da se na njih vrši pritisak da obavljaju medicinske postupke pod prijetnjom nasilja.

Bišćević Tokić također ukazuje na širi problem koji predložene izmjene predstavljaju za slobodu medija. Ranije je, naime, već upozoravala na opasnost po slobodu medija u vezi s izmjenama ovog zakona, a sada dodaje da se čini kako zakon ne samo da ugrožava novinare, već i zdravstvene radnike koji bi, prema njezinu mišljenju, mogli biti podložni manipulacijama i prisili u obavljanju svojih zadataka. "Ako se može prijetiti zdravstvenim radnicima, onda se postavlja pitanje – tko je sljedeći? Može li se i novinarima prijetiti zbog njihovih izvještaja?" zaključila je Bišćević Tokić.

S obzirom na sve ove argumente, zastupnica je pozvala na hitnu reviziju predloženih izmjena, naglašavajući da je važno da se zakonodavni okvir prilagodi stvarnim potrebama zaštite zdravlja i sigurnosti svih građana, a ne da se otvore vrata za moguće zloupotrebe i nasilje. Također je pozvala rukovodstvo Predstavničkog doma Parlamenta FBiH da na primjeru vlastitog rada pokaže kako se treba postupati u situacijama kada se izvršenje zakonskih obveza pokušava osigurati prijetnjama ili silom, jer bi to, prema njenom mišljenju, bilo potpuno neprihvatljivo i za članove parlamenta, kao i za bilo kojeg građanina.

"Da nije žalosno, bilo bi smiješno", zaključuje Bišćević Tokić, ističući da se predloženi zakoni moraju mijenjati kako bi zaista osigurali sigurnost i dostojanstvo svih radnika, uključujući zdravstvene radnike, novinare i sve druge koji se bore za poštivanje prava i zakona u Bosni i Hercegovini.