
Još jedan krug u labirintu evropskih integracija: BiH tapka u mjestu dok EU broji neispunjene obaveze
Za nešto više od mjesec dana, Evropsko vijeće će donijeti odluku o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom. No, umjesto da ovaj trenutak dočekamo spremni, ponovo smo zarobljeni u vrtlogu birokratskih zavrzlama, političke neodgovornosti i beskrajnih blokada. Godinu dana nakon što su postavljeni ključni uslovi, BiH je tek simbolično napredovala, a evropski put i dalje ostaje više san nego realnost.
Evropa čeka, ali BiH ne žuri
Ako se osvrnemo na učinjeno, slika je daleko od optimistične. Provedba nekih uslova trajala je mjesecima, dok su najvažniji reformski koraci i dalje samo mrtvo slovo na papiru. Mehanizam koordinacije, koji je trebao osigurati usklađeno djelovanje institucija na evropskom putu, ostao je samo teorijska konstrukcija bez konkretne primjene.
Još uvijek nemamo glavnog pregovarača s EU, nacionalni program za evropske integracije nije ni u pripremi, a koordinator za IPA fondove nije imenovan. Ukratko, evropski voz stoji na stanici, dok ključni akteri drže ruke u džepovima, nezainteresovani za pokretanje procesa.
Pravosuđe i borba protiv korupcije: Napredak na papiru, stvarnost u ćorsokaku
Bosna i Hercegovina je odavno poznata po slabostima u pravosudnom sistemu, a reformski procesi i dalje kaskaju. Iako su izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTS) djelimično usvojene, ključno odjeljenje za integritet još uvijek nije formirano. Novi zakon o sudovima čeka politički kompromis, koji, sudeći po trenutnim dešavanjima, nije na vidiku.
Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala se, kao i do sada, svodi na deklarativne izjave. Zakon o sprečavanju pranja novca usvojen je tek kada je Moneyval zaprijetio sankcijama, dok se primjena Zakona o sukobu interesa i dalje provodi s upitnom efikasnošću. Strategije borbe protiv korupcije i javnih nabavki postoje na papiru, ali njihova implementacija ostaje daleko od zadovoljavajuće.
Sloboda medija pod upitnikom
Vladavina prava i sloboda medija su oblasti u kojima je napredak praktično nevidljiv. Iako je usvojen Zakon o ombudsmanu za ljudska prava i uspostavljene su kontaktne tačke za zaštitu novinara, kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj ostaje ozbiljan problem. Evropska unija je jasno poručila da je sloboda izražavanja neupitna vrijednost, ali Bosna i Hercegovina još uvijek nije napravila konkretne korake ka njenom zaštitom.
Političke blokade i Dodikove prijetnje
Evropska perspektiva BiH dodatno je ugrožena unutrašnjim političkim krizama. Nakon višemjesečne blokade SNSD-a, državni nivo vlasti i dalje se nalazi u institucionalnom haosu. U međuvremenu, Milorad Dodik najavljuje nove udare na državne institucije, dodatno otežavajući proces donošenja ključnih zakona. U takvim okolnostima, teško je očekivati da će BiH u narednih mjesec dana uspjeti ispuniti preostale uslove.
Šta je (ne)urađeno?
Od 22 ključna uslova koje je EU postavila, BiH nije ispunila čak 10. Među najvažnijim neispunjenim obavezama su:
Imenovanje glavnog pregovarača s EU
Imenovanje nacionalnog koordinatora za IPA fondove
Usvajanje nacionalnog programa za evropske integracije
Izglasavanje Zakona o VSTS-u u potpunosti
Formiranje odjeljenja za integritet pri VSTS-u
Usvajanje Zakona o sudovima
Usklađivanje vizne politike s EU
Usvajanje strategije upravljanja granicom
S druge strane, pojedini zakoni su usvojeni, ali uglavnom pod pritiskom međunarodnih institucija. Bez pravih reformi i ozbiljnog političkog angažmana, Bosna i Hercegovina ostaje na margini evropskog puta, dok EU sve otvorenije pokazuje znakove zamora i nestrpljenja.
Još jedna propuštena prilika?
Ako se u narednih nekoliko sedmica ne dogodi čudo, Bosna i Hercegovina će se ponovo naći pred zatvorenim vratima evropskih integracija. Evropsko vijeće će najvjerovatnije konstatovati da uslovi nisu ispunjeni i poslati poruku: "Nazovite nas kada se uozbiljite."
BiH već godinama luta u labirintu evropskih integracija, bez jasne vizije i političke volje da preuzme odgovornost za vlastitu budućnost. Pitanje je samo koliko još prilika će nam EU dati prije nego što potpuno izgubi strpljenje.