
Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Husein ef. Kavazović, danas je u Ankari izrazio duboku zabrinutost zbog političke i ustavne krize u našoj zemlji, ocijenivši je najtežom od završetka agresije 1995. godine. U svom obraćanju na panelu i otvaranju izložbe pod nazivom „Genocid u Srebrenici: Jedanaest lekcija za budućnost“, kao dijelu projekta „Svijet pamti Srebrenicu“, pozvao je Tursku i međunarodnu zajednicu da ne zatvaraju oči pred trenutnim događajima, već da budu uz preživjele žrtve genocida.
Reis je podsjetio da je trajna obaveza svih ljudi dobre volje, a naročito muslimana, da sačuvaju uspomenu na nevine žrtve genocida u Srebrenici i cijeloj Bosni. Naglasio je da lekcije iz Srebrenice imaju posebnu težinu u vremenu kada svijet ponovo svjedoči ratnim sukobima i brutalnosti, poput onih u Gazi.
„Genocid u Srebrenici je upozorenje šta donosi sistematska proizvodnja mržnje, dehumanizacija, neodgovorne politike nacionalne i vjerske supremacije te nepoštivanje međunarodnog prava. To vidimo i danas, u svijetu i kroz eskalaciju separatizma u Bosni i Hercegovini. Naučimo lekcije i zaustavimo zlo koje je osmislilo i pokušalo sakriti genocid,“ poručio je reis Kavazović.
Reisul-ulema pozvao je sve dobre ljude širom svijeta da ne šute o genocidu, već da pomognu da se razumije izvor zla i spriječi njegovo ponavljanje. Istakao je da Srebrenica mora postati mjesto trajne kulture sjećanja na žrtve, ali i podsjetnik na bolne godine devedesetih.
Posebno je naglasio potrebu za pravdom i priznanjima krivične odgovornosti:
„Proces pravde za genocid nije završen dok svi počinitelji ne budu kažnjeni. Moraju se javno osuditi oni u čije ime je genocid izvršen, što bi ublažilo bol porodicama i pomoglo pomirenju u BiH i regionu.“
Reis Kavazović se zahvalio Turskoj, njenom narodu i predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu na kontinuiranoj podršci preživjelim žrtvama genocida.
„Jaka Turska je sigurna Bosna,“ poručio je.
Podsjetio je i na urbicid i kulturocid koji su, osim genocida, počinjeni tokom agresije na BiH — uništavanje kulturnih, vjerskih i historijskih tragova naroda. Više od 80% džamija je srušeno ili oštećeno, uključujući i dragocjene građevine iz osmanskog perioda. Zahvaljujući podršci Turske, mnoge su obnovljene, što predstavlja simboličan odgovor na genocidni projekt.
Najdramatičnije je upozorio na trenutnu situaciju u BiH:
„Naša domovina prolazi kroz najtežu političku i ustavnu krizu od završetka rata, koja prijeti da preraste u sigurnosnu. Velikosrpska politika nastoji izdvojiti dijelove BiH gdje je počinjen genocid i obespraviti preživjele žrtve.“
Kritikovao je inertnost međunarodne zajednice, koja, kako je rekao, ponovo pokazuje nezainteresovanost za događanja u Bosni.
Na kraju je apelovao da se situacija pažljivo prati i da se ne dopusti ponavljanje grešaka iz devedesetih.
„Musliman, kako nas uči Poslanik, ne smije dozvoliti da ga zmija ugrize dva puta iz iste rupe. Danas nas raduje što je Republika Turska jača i drugačija nego u devedesetima, što nam daje osjećaj sigurnosti i nade,“ zaključio je reisul-ulema Kavazović.