REAKCIJE NA NAPAD NA VJERNIKE U AL-AKSI

Bijela kuća izrazila zabrinutost i pozvala na smirivanje situacije

Bijela kuca AA

Vlasti Sjedinjenih Američkih Država (SAD) saopćile su da su duboko zabrinute zbog tenzija u vezi sa neredima u kompleksu Al-Akse u okupiranom istočnom Al-Qudsu/Jerusalemu te su pozvale sve strane na suzdržanost.

“I dalje smo iznimno zabrinuti zbog kontinuiranog nasilja i pozivamo sve strane da izbjegnu daljnju eskalaciju tenzija“, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby.

Kirby je poručio da je sada imperativ, više nego ikad, da i Izraelci i Palestinci rade zajedno na deeskalaciji ove napetosti i vraćanju osjećaja mira.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Upitan zašto nije bilo američke osude izraelskog napada na palestinske vjernike, Kirby je kazao kako smatra da SAD redovno osuđuje nasilje u cijelom svijetu.

Njegove su izjave uslijedile nakon što su napetosti eskalirale kada je izraelska policija privela oko 350 vjernika iz kompleksa Al-Akse.

Grupa Palestinaca zabarikadirala se unutar molitvene dvorane Al-Qibli nakon što su židovski doseljenici pozvali na napad na džamiju.

(AA)


Znate više o temi ili prijavi grešku