
Bivša sutkinja Općinskog suda u Sarajevu, Lejla Fazlagić-Pašić, stigla je u Kantonalni sud u Sarajevu, gdje će se suočiti s optužnicom za teške kriminalne radnje.
Njen dolazak označava ključan trenutak u dugogodišnjem slučaju koji je uzburkao bh. pravosudni sistem.
Fazlagić-Pašić je nedavno stigla u BiH nakon što se prethodno povukla iz javnosti i izbjegavala pravosudne procese. Na prošlom ročištu, koje je odgođeno zbog njenog navodnog zdravstvenog stanja, tvrdila je da je bolesna i da pati od korone, no kasnije je ta tvrdnja detaljno obrazložena i opravdana.
Optužnica koju je Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo početkom 2018. godine tereti Lejlu Fazlagić-Pašić za nezakonito preknjižavanje 19 nekretnina, čija ukupna vrijednost iznosi gotovo osam miliona KM. Prema optužbi, ona je bila uključena u organiziranu kriminalnu grupu koja je koristila svoje pozicije kako bi manipulirala pravnim dokumentima i nekretninama. Tužilaštvo tvrdi da su joj u ovim aktivnostima pomagali sudije, advokati, notari, te sudski i općinski službenici.
Fazlagić se danas izjasnila da nije kriva, odnosno da nije počinila djela koja joj se stavljaju na teret. Tražila je branitelja po službenoj dužnosti s obzirom na to da, kako navodi, nema novca za advokata jer u BiH nema nikakva primanja, a u Hrvatskoj ima samo status roditelja njegovatelja u Centru za socijalni rad.
Govoreći o tome da nije kriva, kazala je: "Vratila sam se da obranim svoju čast". Tvrdi da joj je optužnicu "spakovala" sutkinja Dalida Burzić, koja je njena bivša prijateljica, a sutkinja Adisa Zahiragić ju je prekinula, kazavši da sada nije vrijeme za takve optužbe i komentarišući da se Fazlagić vratila tek nakon dugo godina.
Ključna figura u ovoj kriminalnoj operaciji, prema navodima Tužilaštva, bio je Alija Delimustafić, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike BiH. Njegov slučaj, poznat kao predmet "Delimustafić", uključuje optužbe za organizirani kriminal i korupciju, a suđenje za ovaj slučaj počelo je u aprilu 2024. godine nakon brojnih odgađanja.
Fazlagić-Pašić je bila nedostupna bh. pravosudnim organima osam godina, što je dodatno zakompliciralo pravnu borbu protiv nje. Njen povratak u BiH označava povratak pravdi i pokušaj razrješenja složene mreže korupcije koja je potresla pravosudni sistem.
Ona je ranije platila kauciju kako bi za njom bila ukinuta potjernica koja je godinama bila aktivna, a po kojoj hrvatski organi nisu željeli postupati jer je Fazlagić i hrvatska državljanka. Nakon što je prihvaćena kaucija, stigla je u BiH te je nesmetano došla i na ročište s obzirom na to da su joj trenutno na snazi samo mjere zabrane.
Dok se suđenje nastavlja, pažnja javnosti je usmjerena na razvoj događaja i mogućnost da će Lejla Fazlagić-Pašić biti suočena s ozbiljnim posljedicama svojih djela. Ova situacija također stavlja pod povećalo rad bh. pravosudnih organa i njihove sposobnosti da se uhvate u koštac s korupcijom i organiziranim kriminalom na visokom nivou.