ZAMJENIK MINISTRA SIGURNOSTI BIH

Bošnjak u Parlamentu BiH: Sigurnosna situacija pod kontrolom, povratnici u RS-u nisu ugroženi

Ivica Bosnjak

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, zastupnici su postavili niz pitanja Ivici Bošnjaku, zamjeniku ministra sigurnosti BiH, koji trenutno obavlja dužnost ministra nakon ostavke Nenada Nešića u januaru ove godine.

Prvi se obratio zastupnik Midhat Čaušević, interesirajući se o položaju povratnika u entitetu Republika Srpska i sveukupnoj sigurnosnoj situaciji u zemlji. Bošnjak je odgovorio da ni Ministarstvo sigurnosti BiH ni SIPA nemaju saznanja o ugroženosti povratnika u RS-u niti o ometanju rada sigurnosnih agencija. Istaknuo je da, iako je sigurnosna situacija složena, nadležne službe obavljaju svoj posao i stanje je pod kontrolom, te nema razloga za zabrinutost.

Zastupnik Jasmin Emrić osvrnuo se na neustavne poteze vlasti u RS-u, posebno na događaje od 7. marta, kada su radnici SIPA-e u Banjoj Luci napustili zgradu Regionalnog ureda. Bošnjak je pojasnio da Ministarstvo sigurnosti pomno prati situaciju i održava stalnu komunikaciju s rukovodstvom sigurnosnih službi. Podsjetio je da je istog dana održan kolegij s direktorima SIPA-e, Granične policije i DKPT-a, gdje je zaključeno da nema smetnji u radu.

Također je naglasio da nijedan zaposlenik nije napustio Regionalnu kancelariju SIPA-e u Banjoj Luci po naredbi MUP-a RS, već isključivo prema odluci direktora Darka Ćuluma.


Znate više o temi ili prijavi grešku