
Dok se dim podiže iz političke kuhinje Kantona Sarajevo, uhapšeni ministar komunalne privrede KS Bojan Bošnjak i dalje čeka u pritvoru, dok njegovi stranački saveznici pružaju izgovore u stilu "suštinski zakonitih postupaka".
S druge strane, bivši ministar Almir Bečarević, očito nepripreman na ovakvu atmosferu, otkriva ružnu pozadinu ove političke drame, uz prijetnje Elmedina Konakovića koji, navodno, igra na kartu diskreditacije objavom medicinske dokumentacije svog oponenta.
"Suštinski zakonito" do zatvora
Bojan Bošnjak, sada već neslavno poznat po sumnjama za zloupotrebu položaja, uhapšen je u okviru akcije Incitat 2. Tužilaštvo KS tereti ga da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni utjecaja na životnu sredinu, pokušavajući tako legalizirati projekte gradnje na Bjelašnici, iza kojih stoje osumnjičeni Ibro Berilo i Nađa Milišić. Sve to pod plaštom "suštinske zakonitosti", kako je taj postupak nazvao Edin Forto, dodajući ulje na vatru već uzburkanih strasti.
Bečarević, koji se nalazi u središtu ove afere kao svjedok, ističe nelogičnost Fortinog objašnjenja: "Kako je moguće da neko završi u pritvoru zbog 'suštinski zakonitog postupka'? Da li to znači da je Bošnjak u zatvoru zbog greške suda? Ili su, možda, 'suštinski zakoniti postupci' samo eufemizam za očiglednu korupciju?"
Cedulje, sekretari i politički pritisci
Bečarević otkriva detalje koji unose dodatnu sumnju u cijelu situaciju. Navodno, sekretarka Ministarstva komunalne privrede KS, Vildana Smajović, prešla je na novu funkciju iz Općine Trnovo pod "suštinski zakonitim" okolnostima, koje sada i njoj stavljaju mete na leđa u istrazi. Istovremeno, Bečarević tvrdi da je Bošnjak tokom saslušanja dobio cedulju u rukama, što sugeriše da je neko iz Vlade bio uključen u pokušaj usmjeravanja njegovog svjedočenja ili pružanja "savjeta".
"Ko je pisao cedulju? Ko pokušava kontrolirati istragu iz sjene? Ova pitanja ostaju bez odgovora, dok politički lideri Kantona Sarajevo pokušavaju skrenuti pažnju javnosti iznošenjem prijetnji i ucjena", dodaje Bečarević.
Konakovićeve prijetnje: Politički maniri na najnižem nivou
Posebno zabrinjava dio Bečarevićeve izjave u kojem optužuje Elmedina Konakovića za prijetnje. Navodno, Konaković mu je poslao poruku iza 21 sat u kojoj aludira na objavu njegovog medicinskog kartona, insinuirajući da je Bečarević "lud". Takav nivo političke komunikacije daleko je od civiliziranog, a još dalje od zakonitog.
"Kada politički lideri pribjegavaju prijetnjama i pokušavaju diskreditovati svjedoke u istragama, jasno je da živimo u društvu gdje je vladavina prava potisnuta u korist vladavine straha", naglašava Bečarević.
Bjelašnica – simbol propadanja ili bogaćenja pojedinaca?
Gradnja na Bjelašnici, kao centar ovog skandala, postaje simbol neuspjeha kantonalne vlasti da štiti javni interes. Umjesto očuvanja prirodnih ljepota, projekti povezani s Berilom i Milišićevom upiru prstom na mrežu ličnih interesa i koruptivnih aktivnosti unutar vlasti. Bečarević tvrdi da su članovi Vlade KS svjesno prekršili članove 9 i 14 Uredbe o strategijskoj procjeni utjecaja na okoliš, što dodatno potvrđuje sumnje da je cijeli proces bio "pro forma".
Politički vrh KS: Spremni pustiti vlastite ljude niz vodu
Bošnjakov slučaj otkriva još jednu šokantnu realnost – kada stvari pođu po zlu, politički vrh ne preza od toga da svoje članove pusti niz vodu. Bečarević se pita: "Zašto su svi tako brzo okrenuli leđa Bošnjaku? Da li je Bošnjak žrtveno janje koje će platiti cijenu kako bi drugi spasili svoje pozicije?"
Dok se političke igre nastavljaju, obični građani Sarajeva ostaju taoci sistema u kojem pravda postoji samo kao fikcija. Pitanje je koliko će još slučajeva poput ovog biti potrebno prije nego što sistem kolabira pod težinom vlastite korupcije i nekompetencije.
Građani Kantona Sarajevo zaslužuju bolje od lidera koji prijete, manipuliraju i koriste pojmove poput "suštinske zakonitosti" da opravdaju nepravdu. Vrijeme je za odgovornost – kako pred zakonom, tako i pred javnošću.