U moru vijesti o urušenom zdravstvu u Bosni i Hercegovini – nedostatku osoblja, opreme i osnovne higijene – jedna priča iz Sarajeva pokazuje da nije sve izgubljeno. Pismo koje je stiglo na adresu direktora Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“, prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića, svjedoči da i u ovom sistemu, naizgled bez nade, još postoje ljudi i ustanove koje vraćaju povjerenje u medicinu.
Autor pisma, pacijent koji trenutno boravi na odjeljenju otorinolaringologije (ORL), nije štedio riječi hvale: od besprijekorne čistoće do istinske ljudskosti i profesionalizma medicinskog osoblja. U vremenu kada su slične pohvale gotovo iščezle iz javnosti, ovaj čovjek odlučio je javno istaknuti da postoje ljekari, sestre i higijeničarke koji ne čekaju sistem da ih promijeni – već oni sami održavaju standard.
Posebnu zahvalnost uputio je prof. dr. Farisu Foči, ali i cijelom timu odjela ORL, ističući njihovu stručnost, posvećenost i empatiju. No ono što ga je najviše dirnulo bila je – čistoća. U zemlji u kojoj i po hodnicima bolnica vlada nehigijena, ovaj pacijent opisuje podove, prozore i toalete Opće bolnice kao „besprijekorno čiste“, zahvaljujući predanom radu dviju higijeničarki – Ljubici i Irmi – čiji rad, kako kaže, podsjeća na neumorni trud pčela.
„Vaš trud, profesionalizam i ljudskost svijetli su primjer kako zdravstvo u Bosni i Hercegovini može i treba izgledati“, napisao je pacijent, upućujući javnu čestitku menadžmentu bolnice i kolektivu ORL odjela.
U državi u kojoj se zdravstvo često svodi na čekanja, neodgovornost i nečistoću, ovakve priče ne smiju ostati usamljene. Ne samo zbog onih koji su svojim trudom zaslužili priznanje, nego i zbog nas ostalih – da znamo da sistem može bolje kada ljudi u njemu rade s integritetom i poštovanjem prema onima kojima su najpotrebniji.