Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Mladen Bosić (SDS) komentarisao je aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini, posebno povodom prijevremenih izbora u Republici Srpskoj i odluka visokog predstavnika u BiH.
Bosić je istakao da objavljivanje nametnute odluke visokog predstavnika u Službenom glasniku RS-a ne može biti urađeno bez saglasnosti Milorada Dodika. „Milorad Dodik je prihvatio Schmidta kao visokog predstavnika tim činom. Prije toga je prihvatio Sud BiH pojavljivanjem, a kasnije i odluku tog suda o predsjedniku RS-a, tako što je platio kaznu da ne leži u zatvoru“, rekao je Bosić.
On pojašnjava da s jedne strane postoji jasna prihvaćenost ovih odluka, dok s druge strane Dodik vodi retoriku i diže tenzije kao da se to nije desilo. „Ta priča za građane i guranje građana ispred sebe nije prvi put da se dešava. Sudeći po svemu, SNSD bi mogao izaći na izbore, a alibi za to bit će priča o Kosovu kada su bojkotovani izbori, te najave iz Sarajeva da bi iz Federacije mogli izabrati predsjednika RS-a“, kazao je Bosić za BNTV.
Prema njegovim riječima, sve ovo je priprema da se u posljednji čas prijavi kandidat SNSD-a za sljedeće izbore. „Duboka institucionalna kriza, prije svega oko nepostojanja predsjednika RS, ima svoj historijski tok. Za ovu situaciju je odgovoran Milorad Dodik koji je višedecenijskom politikom doveo RS u trenutnu poziciju, te će se na kraju, na neki način, kola slomiti na njemu“, naveo je Bosić.
On poziva na razum i realnost, ali upozorava na rizike po RS. „Kako će se sve to završiti, neće sigurno biti povoljno po RS jer će političke tenzije i manipulacija građanima rasti. Normalno bi bilo da RS pronađe novi politički pravac. Evidentno je da ono što je do sada radio Dodik nije donijelo povoljnu situaciju, već nas stavilo pod veliki pritisak. Moramo pronaći realnu i normalnu politiku koja će građanima dati perspektivu i mogućnost da u budućnosti bolje žive“, zaključio je Bosić.