Za samo jedan dan na lokaciji Poprati–Popržen u blizini Radimlje u Stocu podignut je zid budućeg harema, nakon što je više od stotinu mještana jutros dobrovoljno pristupilo radovima.
Grad Stolac je ranije izdao rješenje za gradnju mezaristana, ali je potom to rješenje poništeno. Bošnjaci Stoca već godinama upozoravaju da su postojeći mezaristani Poplašići i Djetelina popunjeni, te da im se uskraćuje pravo na dostojanstven ukop najbližih.
Mještani ističu da se radi o nastavku dugogodišnje diskriminacije, a u današnjim radovima, pored građana, učestvovali su i federalni ministar za izbjegla i raseljena lica Nerin Dizdar (SDP), zastupnik u Skupštini HNK Salmir Kaplan (SDA) te predsjednik Gradskog vijeća Stolac Edim Šator (SDP).
Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica osiguralo je 70.000 KM za izgradnju harema, nakon što je prošle godine riješen dugogodišnji problem pronalaska lokacije.
Radove su nadgledali i pripadnici EUFOR-a, dok lokalna zajednica poručuje da će istrajati u borbi za mezarje koje smatraju nužnim za budućnost povratničke muslimanske zajednice u Stocu.