POLITIČKE MANIPULACIJE I OPASNE KOALICIJE

Bošnjačka stranka u vladi četničkog vojvode Mandića: Koliko je koalicija s neočetnicima opasna za Crnu Goru?

Bosnjacka stranka

U vremenu kada se politički pejzaž Crne Gore rapidno mijenja, pitanje uloge Bošnjačke stranke (BS) u vladi na čijem čelu se nalazi četnički vojvoda Andrija Mandić otvara mnoga pitanja.

Dok neki vide ovo kao priliku za političko osnaživanje manjina, drugi upozoravaju na ozbiljne implikacije koje ovakva koalicija može imati na budućnost Crne Gore.

Davanje legitimiteta srpskom svetu

Jedan od najznačajnijih aspekata ove političke odluke je legitimizacija koncepta "srpskog sveta", ideologije koja je dugo bila sinonim za hegemonističke ambicije Srbije na Balkanu. Ulazak BS u koaliciju s Mandićem, poznatim po svojim neočetničkim stavovima, može se interpretirati kao prećutno prihvatanje ovih ambicija. Ovakav potez ne samo da šalje pogrešnu poruku Bošnjacima u Crnoj Gori, već i svim građanima koji se zalažu za očuvanje građanskog karaktera države.

Škopljenje građanske Crne Gore

Građanska Crna Gora je koncept koji se godinama gradio i predstavlja temelj na kojem počiva moderna crnogorska država. Koalicija sa snagama koje otvoreno propagiraju etnonacionalističke ideje može dovesti do škopljenja ovog građanskog duha. Potencijalne odluke buduće vlade, koje će nesumnjivo biti pod uticajem Mandićevih stavova, mogu ugroziti prava i slobode svih građana, a posebno Crnogoraca, koji se mogu naći marginalizovani u sopstvenoj zemlji.

Prvi Bošnjak na čelu Ministarstva vanjskih poslova

Postavljanje Ervina Ibrahimovića na čelo Ministarstva vanjskih poslova može se činiti kao korak naprijed za Bošnjačku stranku i manjine u Crnoj Gori. Međutim, ovaj potez ne može sakriti činjenicu da se Bošnjačka stranka našla u koaliciji s osobama i strankama koje negiraju genocid u Srebrenici i otvoreno veličaju ratne zločince. Postavlja se pitanje koliko će Ibrahimović imati stvarnu moć i autonomiju u donošenju odluka, te hoće li njegov položaj biti iskorišten za pranje imidža vlade čiji su nosioci duboko ukorijenjeni u nacionalističkoj retorici.

U ovako osjetljivom političkom trenutku, odluka Bošnjačke stranke da uđe u koaliciju s neočetnicima predstavlja visok rizik. Davanje legitimiteta politici koja je u suprotnosti s osnovnim principima građanskog društva može imati dalekosežne posljedice. Ova koalicija može oslabiti temelje na kojima počiva moderna Crna Gora i otvoriti vrata za povratak retrogradnih ideologija koje su već nanijele previše štete na Balkanu.

Stoga je od ključne važnosti da građani, nevladine organizacije i međunarodna zajednica pomno prate dalji razvoj situacije i djeluju na vrijeme kako bi se zaštitila demokratska i građanska Crna Gora.