PREDSJEDNICA NARODNE SKUPŠTINE SRBIJE

Brnabić kritikovala austrijsku ministricu i studente zbog 'nepoštovanja prema otadžbini'

Ana Brnabić. Fena

Istakla je da veći problem od toga što se Austrija, prema njenim riječima, grubo umiješala u unutrašnja pitanja Srbije, jeste stav studenata prema sopstvenoj zemlji.

Predsjednica Narodne skupštine Srbije, Ana Brnabić, izjavila je u četvrtak da studenti učesnici blokada u Srbiji pokazuju krajnje nepoštovanje prema sopstvenoj zemlji. Navela je da se ti studenti ponose time što odbijaju dijalog sa legitimnim predstavnicima vlasti, dok istovremeno, kako je rekla, "padaju u nesvijest" kada se susretnu sa zvaničnicima u inostranstvu.

Brnabić je reagovala putem društvene mreže X, nakon što je austrijska ministrica za vanjske i evropske poslove, Beate Meinl-Reisinger, u Beču primila grupu studenata iz Srbije koji su krenuli ka Briselu u znak protesta.

Ana Brnabić:

Od jučer ne mogu da prestanem da razmišljam o ovoj slici iz Beča, gdje je austrijska ministrica vanjskih poslova dočekala grupu blokadera iz Srbije, a oni razdragani kao da su vidjeli ko zna koga.

Istakla je da veći problem od toga što se Austrija, prema njenim riječima, grubo umiješala u unutrašnja pitanja Srbije, jeste stav studenata prema sopstvenoj zemlji.

Oni se od početka ovog terora ponose time što neće da se vide ni sa jednim predstavnikom legitimnih institucija u Republici Srbiji - ni sa predsjednikom, ni sa premijerom, ne daj Bože sa nekim ministrom, a ne žele nikakvu komunikaciju ni sa parlamentom.

Dodala je da ovi studenti nisu ni anarhisti, ni borci protiv establišmenta, već da jednostavno ne poštuju institucije koje su građani Srbije birali.

To je poražavajuće i sramotno, i zaslužuje svaku osudu.

Podsjetimo, austrijska ministrica Beate Meinl-Reisinger jučer je dočekala studente iz Srbije koji su se zaputili ka Briselu kako bi ukazali na političke i društvene probleme u zemlji. Tom prilikom izjavila je da "Evropska unija želi isto što i oni".

Postupak austrijske ministrice kritikovao je i ministar vanjskih poslova Srbije, Marko Đurić.

Višemjesečni protesti i blokade u Srbiji započeli su nakon tragedije u Novom Sadu, gdje je 1. novembra 2024. godine poginulo 16 osoba uslijed urušavanja nadstrešnice na željezničkoj stanici. Vlasti su tada pokrenule niz antikorupcijskih istraga, a tadašnji premijer Miloš Vučević podnio je ostavku, što je dovelo do formiranja nove vlade.