U Skupštini Crne Gore, rezolucija o genocidu u logorima Jasenovac, Dahau i Mauthauzen je usvojena sa 41 glasom "za", jednim protiv, bez suzdržanih.
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić saopštio je nakon glasanja da su danas "uradili veliki posao" i da se "danas raduju duše jasenovačkih novomučenika i duše predaka koji su stradali u ovim logorima".
Gotovo pola zastupnika uopće nije sudjelovalo u glasanju. Parlament Crne Gore, naime, broji 81 zastupnika. Dvoranu su napustili zastupnici DPS-a, SD-a, HGI, Bošnjačke stranke i GP URA. Od prisutnih zastupnika jedini je protiv bio Ilir Čapuni, zastupnik Force.
Izjašnjavanju je prethodila višesatna rasprava.
Šef Kluba poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore Andrija Nikolić saopštio je nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu da odgovornost za štetu koju je parlamentarna većina danas napravila evropskoj Crnoj Gori snosi predsjednik Vlade Milojko Spajić i njegov Pokret Evropa sad.
Hrvatska pažljivo prati događanja u Crnoj Gori i razmatra moguće mjere koje će donijeti ako se rezolucija o genocidu u Jasenovcu usvoji. Uz povlačenje ambasadora i proglašavanje poslanika za persone non grata, što je ipak na kraju otklonjeno, najvjerovatnije je da će poslati oštru protestnu notu i da će dalje djelovati kroz pregovore Crne Gore s EU, objavio je Večernji hr.
Jasenovac se pojavio kao pandan Rezoluciji o Srebrenici, i to na inicijativu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića. Kad je iznio svoje neslaganje rezolucijom o Srebrenici, dodao je kako će to "otvoriti Pandorinu kutiju" i da će se sada pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija pokrenuti pitanja poput "genocidima nad Srbima u Jasenovcu".