ČLANICA PREDSJEDNIŠTVA

Cvijanović prijeti: Neće izostati reakcija ako se osude Dodik i Lukić

Zeljka Cvijanovic foto Miomir Jakovljevic ringier 872x610

Članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović, nedvosmisleno je najavila da Republika Srpska neće ostati nijema na eventualnu osuđujuću presudu u slučaju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, i Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a.

Ovaj proces, koji se vodi pred Sudom Bosne i Hercegovine, izazvao je snažne reakcije u političkom vrhu entiteta, a Cvijanović je jasno stavila do znanja da bi takva odluka Suda mogla pokrenuti ozbiljne političke posljedice.

"Da li iko misli da Republika Srpska može mirno posmatrati da njen predsjednik bude proglašen krivim zbog nečega što je, u suštini, pravno neutemeljeno? Smatrate li to normalnim? Naravno da nije! Postoje principi prava, nacionalnog ponosa i političke ispravnosti, a zloupotreba institucija ne može i ne smije biti prihvaćena," poručila je Cvijanović u emotivnom obraćanju.

Proces nazvan političkim orkestriranjem

Cvijanović, dugogodišnja članica i visokopozicionirana figura u Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranci kojoj Dodik predsjedava, ponovila je optužbe da je proces protiv Dodika i Lukića politički motivisan i direktno rezultat pritisaka bošnjačkih političkih elita.

"Riječ je o politički montiranom procesu, osmišljenom da diskredituje predsjednika Republike Srpske i njegove saradnike. Ovaj slučaj je rezultat pritiska bošnjačkih političara, čije su politike sada u evidentnom raspadu na svim nivoima. Ove optužnice su posljednji očajnički pokušaj da se ostvare njihovi propali politički ciljevi," kazala je Cvijanović.

Posebno se osvrnula na suštinu optužbi, koje se odnose na navodno nepoštovanje odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, što je Dodik učinio u okviru svog političkog djelovanja.

"Predsjednika Republike Srpske stavljate pred sud i optužujete ga da je počinio krivično djelo zato što, kako kažete, nije poštovao odluke visokog predstavnika, a sve to dok je obavljao svoju ustavnu dužnost. Kakva je to pravna logika? Gdje je tu politički integritet? Gdje je pravni razum? Ovaj proces je apsurd na svakom nivou," izjavila je Cvijanović.

Šira politička implikacija

Izjave Cvijanović dodatno su zaoštrile političku atmosferu u Bosni i Hercegovini, posebno u svjetlu spekulacija o tome kako bi Republika Srpska mogla reagovati na eventualnu presudu. Dok su zvaničnici iz RS-a skloni tumačiti proces kao udar na autonomiju entiteta i politički integritet njegovog rukovodstva, analitičari upozoravaju da bi politički potezi poput ignorisanja presude ili drugih radikalnih reakcija mogli dodatno destabilizovati ionako krhke političke odnose u zemlji.

Cvijanović je, međutim, jasno stavila do znanja da Republika Srpska neće odstupiti od svog stava, implicirajući da bi politička reakcija na osuđujuću presudu bila neizbježna.

"Ovo nije samo pitanje jedne osobe ili jednog procesa. Ovo je pitanje odbrane prava i dostojanstva Republike Srpske i svih njenih institucija," zaključila je Cvijanović. Kako će se situacija dalje razvijati, ostaje da se vidi, ali je evidentno da ovaj slučaj predstavlja novo poglavlje u političkom sukobu između vlasti Republike Srpske i institucija na državnom nivou.