
Godine 1999. osuđen u odsustvu na 15 godina, 2021. FBI ga uhapsio u Ajovi i 2022. izručio BiH; u ponovnom postupku prvostepeno proglašen nevinim.
Izuzetno zanimljiv sudski slučaj u kome je glavni lik 61-godišnji Dževad Pajazetović traje od 1994.godine i još uvijek nije okončan. Kantonalni sud u Bihaću je 20.marta ove godine donio i javno objavio prvostepenu presudu kojom se Pajazetović oslobođen optužbe da je počinio krivično djelo „Ubistvo“ iz člana 36.stav 2.taččla 5) KZ RBiH. Istovremeno je stavljena van snage presuda Kantonalnog suda u Bihaću od 20.10.1999. godine i presuda Vrhovnog suda FBiH od 12. 12. 2000. godine. Pajazetović je postao prava filmska priča jer je prije suđenja pobjegao „preko bare“.
Kao 21-godišnjak on je na granici sa Hrvatskom pokušao navodno ilegalno krijumčariti gorivo iz Hrvatske u BiH, ali je naletio na oficira vojne policije Derviša Okića. U međusobnoj svađi u nerazjašnjenim okolnostima došlo je do pucnjave iz vatrenog oružja pri čemu je smrtno stradao vojni policajac.Navodno je ubijeni policajac tražio od Pajazetovića dio goriva da ga pusti preko granice, što je on odbio. Okić je ispalio prema njemu nekoliko hitaca i ranio ga u nogu. Pajazetović je uzvratio u samoodbrani i ubio policajca.
Bosanske vlasti su ga uhapsile i u privoru je bio do 1996. kada je pušten da se brani sa slobode. Pajazetović je iskoristio slobodu i pobjegao u SAD. Kantonalni sud u Bihaću sudio mu je u odsustvu i 1999. godine osudio na 15 godina zatvora. Vrhovni sud FBiH mu je kaznu smanjio na 11 godina.
BiH je nakon što se otkrilo gdje je Dževad Pajazetović pobjegao od ruke pravde 2016.godine zatražilo njegovo izručenje iz SAD. Krajem marta 2021. godine agenti FBI su u mjestu Des Moines, savezna država Ajova (Iowa) uhapsili 58-godišnjeg Pajazetovića koji je živio mirnim porodičnim životom. Radio je marljivo u tvornici guma, živio u gradiću Waukee, a godine 2004. dobio je američko državljanstvo Dvije godiine ranije on i supruga su kupili kuću koju su platili 290.000 dolara ( oko 500.000 KM). Nakon što je uhapšen odbijena mu je kaucija zbog straha FBI da bi mogao pobjeći. Sudska bitka je trajala 17 mjeseci.Prema američkom saveznom zakonu prvi korak u ekstradiciji predviša da audija utvrdi da li ima dovoljno dokaza koji podržavaju tvrdnje u pravcu ekstradicije, nakon čega State Department ima diskreciono pravo da odobri ili odbije zahtjev za izručenje. Pajazetović je svo vrijeme proveo u pritvoru,a supruga je zbog gubitka pprihoda prodala porodičnu kuću. U maju 2022. godine sutkinja Helen Adams presudila je da postoji dovoljno dokaza da State Departmant izruči Pajazetovića — ako to želi. Njegov američčki advokat je tada rekao da postoji šansa da na novom suđenju u rodnom kraju bude oslobođen. To se i dogodilo prije tri dana. Protiv ove presude dozvoljena je žalba Vrhovnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine u roku od 15 dana od dana prijema pismenog otpravka prvostepene presude.