MEDUSA RANSOMWARE NAPAO SARAJEVO

Da li je sigurnost IUS-a žrtvovana zbog loše IT zaštite?

IUS fakultet

Digitalni svijet je iz dana u dan sve složeniji, a cyber kriminalci postaju sve bezobzirniji i sofisticiraniji u svojim napadima.

Posljednji u nizu incidenata desio se na International University of Sarajevo (IUS), gdje se navodno odvija ozbiljan hakerski napad od strane Medusa ransomware grupe. Prema izvještaju iz HackManac-a, platforme specijalizirane za praćenje cyber napada, Medusa grupa tvrdi da posjeduje ključne podatke univerziteta, a za njihovu zaštitu traže 180.000 dolara – što je cifra koja šokira i izaziva pitanje: koliko su naši akademski i javni sistemi zapravo zaštićeni?

Ransomware kao sredstvo ucjene: Medusa traži ogromnu otkupninu

Medusa ransomware je poznata grupa koja se specijalizirala za ciljanje ranjivih sistema velikih institucija. Ovaj put su za metu odabrali International University of Sarajevo, uglednu obrazovnu instituciju koja okuplja međunarodne studente i osoblje, i to u jeku semestra. Postavlja se pitanje – šta će se dogoditi ako univerzitet ne plati traženu otkupninu do krajnjeg roka, 12. novembra? Hoće li studenti i profesori ostati bez pristupa ključnim informacijama i akademskim resursima?

IUS i nedostatak reakcije: Šta čekaju?

Iako je hack već u toku, uprava IUS-a do sada nije dala zvanično saopštenje o napadu niti objasnila koje su mjere zaštite preduzeli. S obzirom na osjetljivost akademskih podataka koji uključuju lične podatke studenata, nastavnog osoblja i istraživačke materijale, ćutanje univerziteta samo dodatno pojačava nesigurnost i podstiče sumnju. Jesu li podaci koji bi mogli ugroziti identitet studenata već kompromitovani? Da li su osobni dokumenti, zdravstveni kartoni ili čak akademski uspjesi postali oruđe za ucjenu?

HackManac – Prva linija obavještavanja o cyber napadima

HackManac, platforma sa sjedištem u Dubaiju koja prati i analizira najveće svjetske cyber napade, među prvima je izvijestila o napadu na IUS. Ova platforma poznata je po objavljivanju redovnih izvještaja, uključujući sedmične izvještaje pod nazivom “Hack Tuesday” u kojima detaljno prikazuje najaktivnije ransomware grupe i njihove žrtve. HackManac je i ranije bio uključen u praćenje sličnih incidenata, poput napada na Sveučilišni bolnički centar Zagreb (KBC Zagreb), kada su cyber kriminalci paralizirali IT sisteme bolnice, prisiljavajući je da se vrati na manuelne procese.

Ranjivost akademskih ustanova u digitalnom dobu

Ovaj napad otkriva duboku ranjivost akademskih i javnih ustanova u Bosni i Hercegovini koje, čini se, nisu dovoljno opremljene za borbu protiv sve sofisticiranijih hakerskih napada. Ransomware napadi, poput ovog koji vodi Medusa grupa, postaju sve češći i brutalniji, ostavljajući digitalne sisteme paralizovanim i narušavajući svakodnevne operacije. Iako su neki cyber stručnjaci upozoravali na potrebu jačanja IT zaštite, mnoge institucije, očigledno, nisu usvojile ozbiljne sigurnosne mjere, što rezultira napadima visokog profila poput ovog na IUS.

Šire implikacije i pitanje sigurnosti

Napad na IUS nije izoliran incident. On predstavlja širu prijetnju sigurnosti obrazovnih ustanova i digitalnih sistema širom regije, te otvara ozbiljna pitanja o zaštiti osjetljivih podataka i pripravnosti institucija da odgovore na cyber napade. Bez obzira na ishod ovog incidenta, jedno je sigurno – trenutna situacija naglašava potrebu za jačanjem digitalne sigurnosti na univerzitetima i drugim ustanovama od javnog značaja kako bi se spriječili slični scenariji u budućnosti.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće