AUTONOMIJA ILI IZNAD ZAKONA?

Da li je UNSA iznad zakona? - Hoće li Zaimović zadržati poziciju rektora uprkos naredbi inspekcije da se njegov izbor poništi?

Tarik Zaimovic

Žalba na rješenje Kantonalne inspekcije: Lopta je na terenu Ministarstva

Žalba na rješenje Kantonalne inspekcije u Sarajevu, koja je naredila poništenje izbora za rektora Tarika Zaimovića, još uvijek nije finalizirana, a kada bude, sve oči su uprte u Ministarstvo.

Od osnivanja Univerziteta u Sarajevu, koji je dobio svog prvog rektora prije 75 godina, održana je svečana inauguracija novog rektora, 20. po redu. U isto vrijeme, priprema se žalba na rješenje inspekcije, koja je otkrila brojne nepravilnosti u procesu izbora prof. dr. Tarika Zaimovića.

Univerzitet kao iznad zakona

Na adresu Kantonalne inspekcije stiglo je nekoliko anonimnih prijava koje su inicirale inspekcijski nadzor u vezi s izborom rektora UNSA. Prilikom provjere utvrđene su nepravilnosti, no na Univerzitetu se nisu obazirali na te nalaze. Odbacujući inspekciju kao “grubog nasrtaja na autonomiju” Univerziteta, ističu da je sve provedeno u skladu sa zakonom. Bivši rektor Rifat Škrijelj naglašava da je Zaimović izabran regularno, s tri glasa prednosti u odnosu na svoju protukandidatkinju. S obzirom na to da su organi reda i inspekcija formirani da se bave akademskim pitanjima, oni smatraju da je isključivo na Univerzitetu da bira svoje rukovodstvo i upravljačka tijela, čak i kada to nije u skladu sa zakonom o visokom obrazovanju.

Na sjednici na kojoj je izabran novi rektor, Zaimović je imao pravo glasa, dok je njegova protukandidatkinja Almira Hadžović-Džuvo bila lišena tog prava.

Izvjesno je da je konkurs bio osmišljen za prorektora, čime su, prema kritikama, već na početku diskriminisani svi kandidati sa umjetničkih akademija, jer se umjetnost očigledno ne cijeni ove sezone.

Rješenje Kantonalne inspekcije još nije objavljeno, ali su dostupne informacije ukazale na to da je naređeno poništenje izbora Zaimovića, uz rok od 10 dana za izvršenje mjere. Tokom tri dana od prijema rješenja, UNSA je bila obavezna dostaviti inspektoru pisani dokaz o izvršenju rješenja.

U situaciji kada sadržaj rješenja inspekcije nije poznat, pravna situacija postaje nejasna. Nije poznato da li je nalog inspekcije obavezujući ili ne, niti da li žalba odgađa izvršenje. Ukoliko se pretpostavi da rješenje inspekcije odgađa žalbu, bivši rektor ima pravo tvrditi da se procedura može nastaviti. U suprotnom, ako je rješenje izvršno, to bi značilo da UNSA prekršila nadležnost inspekcije.

Pravni put

Univerzitet bi trebao uživati visok nivo autonomije, ali to ne znači da je iznad inspekcije ili da se rješenja mogu ignorisati. Potrebno je utvrditi da li je inspekcija prešla svoje ovlasti. Iako postoji pravni put, mjerilo ne bi trebali biti vlastiti kriteriji.

Za sada se iz Kantonalne inspekcije ne oglašavaju, a odgovor na upit o ovom slučaju nije stigao ni od ministrice za visoko obrazovanje, koja nije prisustvovala inauguraciji.