Poplave koje su tokom noći i jutra zahvatile dijelove Hercegovine i srednje Bosne rezultirale su tragičnim gubicima života i ogromnim materijalnim štetama, ostavljajući stanovnike pogođenih područja u očaju i zbunjenosti zbog, čini se, neusaglašenih reakcija nadležnih institucija.
Situacija posebno teška u Jablanici, gdje je prema posljednjim informacijama živote izgubilo najmanje 15 osoba. Stanovnici i javnost s pravom se pitaju kako je došlo do ovog nivoa devastacije, s obzirom na činjenicu da je, prema tvrdnjama Agencije za vodno područje Jadranskog mora, upozorenje o mogućim poplavama bilo uredno dostavljeno nadležnim institucijama i medijima.
Agencija navodi da su prije dva dana poslali službeno upozorenje o nadolazećoj prirodnoj prijetnji, upozoravajući na moguće poplave zbog vremenskih neprilika i povećanih padavina koje su pogodile ovo područje. U svom saopćenju ističu da su, osim nadležnim institucijama, obavijest dostavili i Federalnoj novinskoj agenciji (FENA), čiji su novinari vijest o nadolazećim poplavama prenijeli javnosti putem portala Bljesak i drugih izvora.
Postavlja se ozbiljno pitanje o tome šta su nadležna tijela učinila nakon primanja ovih upozorenja. Agencija negira bilo kakvu odgovornost zbog, kako tvrde, "gluhih telefona" u institucijama koje su trebale reagirati. Pitanje se dodatno produbljuje ako imamo u vidu razmjere tragedije koja je pogodila BiH, a koja neodoljivo podsjeća na katastrofalne poplave iz 2014. godine, kada su također zabilježeni ljudski gubici i materijalne štete zbog kašnjenja u reakcijama nadležnih službi.
Građani s pravom žele znati: kako je moguće da nadležne institucije, usprkos obavještenju Agencije, nisu poduzele konkretne mjere kako bi zaštitile stanovništvo i imovinu? Ova pitanja otvaraju čitav niz drugih pitanja o organizaciji, komunikaciji i odgovornosti institucija na različitim nivoima.
Ko je zakazao? Da li su nadležni na svim nivoima bili u stanju pripravnosti? Da li je sprovedena bilo kakva evakuacija, a ako nije, zbog čega? Takođe, da li je uopšte postojao plan za brzu intervenciju i zaštitu građana? Sve ove nejasnoće dodatno produbljuju bol i gnjev kod građana koji osjećaju da su ponovo napušteni od sistema kada su najranjiviji.
Stanovništvo pogođenih područja, kao i ostatak javnosti, očekuje brze odgovore i preuzimanje odgovornosti od strane nadležnih institucija, a najvažnije – konkretnu akciju kako bi se izbjegla ponavljanja ovakvih katastrofa u budućnosti.