Predsjednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas pitao je američkog ambasadora u Srbiji Kristofera Hila da li se zbog unosnog poslovanja američkih kompanija u Srbiji i izvoza municije u Ukrajinu „režim okreće slijepim očima na ono što režim radi u Srbiji."
„Sto hiljada ljudi na poziv studenata okupilo se u Beogradu na protestu prije deset dana, a nekoliko desetina hiljada prisustvovalo je novogodišnjoj noći, jedinstvenoj u istoriji svijeta. Čekaću u tišini. Oni koji su budućnost Srbije nedjeljama blokiraju svoje fakultete iako ih vlast optužuje da su pod uticajem stranih obavještajnih službi, iako ih BIA poziva na razgovore, iako im predsjednik zemlje prijeti da će njegovo obezbjeđenje će ih prekinuti za nekoliko sekundi. Poslije svega, jedan čovjek, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, Kristofer Hil, poručio je studentima i svim građanima da Srbija ide u dobrom pravcu? I da svako ima šansu u ovoj zemlji”, naveo je Dragan Đilas u saopštenju.
Pitao je kakva je to šansa.
„Da budu pod nekom nadstrešnicom koju je na njih obrušila korupcija, nesposobnost i bahatost organizovane kriminalne grupe na čelu sa Aleksandrom Vučićem ? Niko u ovoj zemlji, gospodine ambasadore, nema ni šanse ni pravo na normalan život ako nije član SNS-a“, rekao je Đilas.
Dodao je da je to, kako kaže, svima poznato.
„Zaista dozvoljavate američkom Bechtelu da izgradi Moravski koridor po tri puta većoj cijeni od realne cijene, potpisujući ugovor za solarnu elektranu vrijednu više od milijardu eura sa kompanijom koja dolazi iz vaše zemlje i izvozi municiju u Ukrajinu, što je dovoljno da se pretvori u zatvoriti oči na sve što ovaj zločinački režim radi? "Dovoljno da se pravite da ne vidite u šta su pretvorili Srbiju?"
Pitao je Hila zašto ćuti kada Aleksandar Vučić u njegovom prisustvu iznosi neistine ili daje veoma problematične izjave. Kao primjer Đilas navodi "17.000 ljudi koji su se krvlju zakleli da će braniti njegov ostanak na vlasti po svaku cijenu".
„I nije tačno, gospodine Hil, da raste podrška građana Srbije Evropskoj uniji. Upravo suprotno – smanjuje se. Ona opada zbog vas, zbog Makrona, Šolca i svih ostalih koji žrtvuju vrijednosti na kojima Evropa počiva zarad ličnih interesa. Niko te nije pitao za pomoć. Naprotiv, smatramo da niko iz inostranstva ne treba da se mješa u naše unutrašnje stvari. Ali i ti si se umješao. I uz poziv da se ne demonstrira kada je režim pokrao izbore i poslanici SSP-a na čelu sa Marinikom Tepićem su štrajkovali glađu. I sa pozivom za izlazak na beogradske izbore u junu, iako se izborni uslovi nisu promjenili. I niko vas zbog toga, kako vi mislite, ne mrzi”, rekao je.
On je dodao da je Hil tim postupkom razočarao onaj dio Srbije koji vjeruje da će i ambasadori i političari koji dolaze iz razvijenih demokratija željeti i Srbiju.
„I na kraju, kažete da ne znate gdje ćete vi i vaša supruga Džuli, koja je, u nepoznatom svojstvu, ponekad prisustvovala sastancima koje ste imali i hvalila Aleksandra Vučića, živjeti ove godine, ali će Srbija biti u srcu. Neko zlonamjeran bi vam dao poruku u džepu, gospodine ambasadore. Neću to učiniti. Volio bih da svoje penzionerske dane provedete mirno, gledajući kako se mjenja vlast u Srbiji i kako Srbija zaista ide u pravom smjeru, sustižući one koje već dugo gledamo“, rekao je on.