FIKRET HODŽIĆ U STRAZBURU

Da li će o Respiratorima raspravljati i Evropski sud?

Fikret Hodzic

Nije bitan pojedinac, bitno je cijelo društvo, kazala je Avdibegović

Od kada je obajavljeno da je Apleaciono vijeće Suda BiH potvrdilo osuđujuću presudu u slučaju Repiratori čuli smo i reakcija glavnih aktera, tačnije Fadila Novalića i Fikreta Hodžića.

Hodžić od subote ne prestaje da tvrdi kako je osuđen za djelo za koje nije ni optužen. Isto tvrdi i njegova advokatica Mirna Avdibegović, koja najavljuje i nove pravne korake u ovom slučaju. Prvi naredni korak, kako je izjavila, biće podnošenje žalbe Ustavnom sudu BiH, koje će uslijediti odmah nakon što dobije pisani otpravak pravosnažne presude. Ako i to "ne upali" uslijediće i novi koraci.

Mirna Avdibegović tvrdi, kako je riječ o gruboj povredi prava na pravično suđenje.

“Čim sam čula izreku prvostepene presude, tad sam rekla da je osuđen za nešto što mu nije stavljeno na teret, imam razloga da to tvrdim i mi smo to tvrdili u žalbi. Razlog je sljedeći, da ne upadnemo u zamku, postoji mogućnost prekvalifikacije krivičnog djela u krivičnom pravu, međutim, prekvalifikacija u ovom postupku nije izvršena.

Prvostepenu presudu kad pogledate, nijednom riječju se ne spominje prekvalifikacija, nije obrazložena, a nije ni mogla biti, zato što mu nikada nije stavljen na teret činjenični opis krivičnog djela koji bi u sebi sadržavao elemente krivičnog djela, zloupotreba položaja ili ovlaštenja. Ne samo da mu nije stavljen na teret, tužilac nikada nije rekao da ga tereti za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja. Onda dolazimo u situaciju da prvostepeno bude osuđen upravo za to djelo, osuđen je za krivično djelo koje mu ni činjenično ni pravno nikada nije stavljeno na teret, i od kojeg djela se nikada nije mogao braniti“, kazala je Avdibegović.

To je, ističe ona, najgora povreda Evropske konvencije o ljudskim pravima, člana 6, prava na pravično suđenje.

  • Ostala nam je mogućnost poslije toga Evropski sud za ljudska prava, definitivno ćemo iskoristiti sva pravna sredstva, nemojte zaboraviti da imamo i vanredna pravna sredstva na raspolaganju, vidjet ćemo šta će budućnost pokazati. Ali nije bitan pojedinac, bitno je cijelo društvo, čemu se mi izlažemo, kakvoj vladavini prava, o čemu govorimo, uzmu se čovjeku godine života i poslije toga šta? Kakvo pravo ili mizernu naknadu štete može ostvariti, ništa ne može godine vratiti unazad. To je suština, izjavila je Avdibegović.

Podsjećamo, pravosnažnom presudom Novalić je osuđen na četiri godine zatvora, Hodžić na pet, a Fahrudin Solak na šest godina.


Znate više o temi ili prijavi grešku