KRAJNJE DESNIČARSKI IZRAELSKI MINISTAR NACIONALNE SIGURNOSTI

Dan nakon "Samita mira", Ben-Gvir je upao u džamiju Al-Aksa

Ben gvir

Krajnje desničarski izraelski ministar nacionalne sigurnosti, Itamar Ben-Gvir, ponovo je upao u džamiju Al-Aksa pod jakom policijskom pratnjom, izazivajući novu napetost u Jerusalemu.

Prema izjavi Odjela za islamski vakuf u Jerusalemu, Ben-Gvir je ušao u džamiju posljednjeg dana jevrejskog praznika Sukot, nakon što je prvi put upao već prvog dana praznika prošle sedmice.

Ovaj potez dolazi u trenutku dok se odvijaju pregovori o okončanju sukoba u Gazi. Od preuzimanja svoje funkcije prije više od dvije godine, Ben-Gvir je ukupno 13 puta upao u džamiju Al-Aksa, uključujući 10 upada tokom rata u Gazi, što dodatno produbljuje osjećaj tenzija među Palestincima i muslimanskim stanovništvom Jerusalema.

Hiljade izraelskih ekstremista, potaknute pozivima takozvanih "Hramskih grupa", također su upale u džamiju tokom praznika Sukot, dok su izraelske snage pooštrile restrikcije ulaska za lokalne stanovnike Jerusalema, sprječavajući mnoge od njih da prisustvuju molitvama u Al-Aksi.

Ovi incidenti dešavaju se neposredno nakon potpisivanja sporazuma o okončanju rata u Gazi na samitu u Sharm el-Sheichu, kojim su kopredsjedavali egipatski predsjednik Abdel Fattah el-Sisi i američki predsjednik Donald Trump. Trump je prethodno posjetio Izrael prije nego što je otputovao u Egipat radi učešća na samitu.

Upadi Ben-Gvira i dalje izazivaju snažnu zabrinutost zbog mogućih eskalacija nasilja u Jerusalemu, posebno u svetim mjestima, dok međunarodna zajednica poziva na smirivanje tenzija i poštivanje statusa quo u Al-Aksi.


Znate više o temi ili prijavi grešku