
Iran i Sjedinjene Američke Države pripremaju se za petu rundu pregovora o iranskom brzo napredujućem nuklearnom programu u petak u Rimu, pri čemu se obogaćivanje uranijuma pojavljuje kao ključno pitanje.
Zvaničnici SAD-a, predvođeni predsjednikom Donaldom Trumpom, insistiraju na tome da Iran ne može nastaviti s obogaćivanjem uranijuma ni u kakvom dogovoru koji bi mogao rezultirati ukidanjem sankcija iranskoj posrnuloj ekonomiji. Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi je u petak rano ujutro putem društvenih mreža poručio da "bez obogaćivanja - nemamo dogovor".
"Pronaći put do dogovora nije nuklearna fizika", napisao je Araghchi na platformi X. "Vrijeme je za odluku."
SAD će u pregovorima ponovo predstavljati specijalni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff i direktor za planiranje politika State Departmenta Michael Anton.
Iako vlasti nisu zvanično objavile lokaciju sastanka, prethodna runda pregovora u glavnom gradu Italije održana je u ambasadi Omana.
Ministar vanjskih poslova Omana, Badr al-Busaidi, posreduje u pregovorima jer se njegova zemlja sa Arapskog poluotoka smatra pouzdanim posrednikom i za Teheran i za Washington.
Obogaćivanje ostaje ključno pitanje u pregovorima. Cilj pregovora je ograničiti iranski nuklearni program u zamjenu za ukidanje dijela teških ekonomskih sankcija koje su SAD uvele toj zemlji, čime bi se pokušao ublažiti sukob koji traje skoro pola stoljeća.
Trump je više puta prijetio zračnim napadima na iranski program ukoliko se ne postigne dogovor. Iranski zvaničnici sve češće upozoravaju da bi mogli krenuti ka razvoju nuklearnog oružja sa zalihama uranijuma obogaćenog gotovo do nivoa potrebnog za oružje.
"Posebne mjere"
Obogaćivanje je i dalje glavna tačka sporenja. Witkoff je u jednom trenutku sugerisao da Iran može obogaćivati uranijum do 3,67 posto, ali je kasnije promijenio stav i poručio da iransko obogaćivanje mora u potpunosti prestati. Američka pozicija po ovom pitanju vremenom je postajala sve tvrđa.
Na pitanje o pregovorima, glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce rekla je: "Vjerujemo da ćemo uspjeti" u pregovorima i u američkom zahtjevu za potpuni prekid obogaćivanja.
"Iranci su za tim stolom, dakle i oni razumiju našu poziciju, i nastavljaju dolaziti", rekla je Bruce u četvrtak.
Jedna od ideja koja se razmatra jeste da Iran obustavi obogaćivanje na vlastitoj teritoriji, ali da zadrži snabdijevanje uranijumom putem konzorcija u regiji koji bi podržale zemlje Bliskog istoka i SAD.
Međutim, iransko Ministarstvo vanjskih poslova i dalje insistira da se obogaćivanje mora nastaviti unutar granica zemlje, a sličan prijedlog o zamjeni nuklearnog goriva nije naišao na odobravanje u pregovorima 2010. godine.
U međuvremenu, Izrael je zaprijetio da će sam izvesti napade na iranske nuklearne objekte ako se bude osjećao ugroženim, dodatno komplikujući tenzije na Bliskom istoku koje su već pojačane izraelskim ratom u Gazi.
Araghchi je u četvrtak upozorio da će Iran poduzeti "posebne mjere" za zaštitu svojih nuklearnih objekata ako Izrael nastavi s prijetnjama, te je istovremeno upozorio SAD da bi Iran smatrao Washington saučesnikom u bilo kojem izraelskom napadu.