
Velika Britanija je u novom paketu sankcija usmjerenih prema osobama i kompanijama povezanim s ruskom agresijom na Ukrajinu uvrstila i ime Davora Savičića, državljanina Bosne i Hercegovine, poznatog po svojoj povezanosti s ruskom paravojnom grupom Wagner.
Londonska vlada je objavila listu na kojoj se nalazi ukupno 56 pojedinaca i subjekata, a Savičić, koji nosi i drugo prezime Dragolobović, označen je kao osoba od posebnog interesa zbog svoje umiješanosti u aktivnosti koje destabiliziraju Ukrajinu i podrivaju njen teritorijalni integritet i suverenitet.
Rođen u Doboju, Savičić se već ranije našao u središtu pažnje kao član zloglasne grupe Wagner, ozloglašene ruske privatne vojne formacije koja aktivno djeluje u Ukrajini, ali i širom svijeta, uključujući regije poput Sirije i Afrike. Prema saopštenju britanske vlade, Savičić je direktno učestvovao ili podržavao destabilizaciju Ukrajine, čime je ugrozio njen teritorijalni integritet. Ovakve aktivnosti smatrane su prijetnjom po sigurnost Ukrajine, zbog čega je donijeta odluka o sankcijama, koje za cilj imaju spriječiti daljnje djelovanje osoba koje podržavaju ruske vojne aktivnosti.
Bosanskohercegovačka policija se također zainteresirala za Savičićeve aktivnosti. Prema izvještaju Federalne uprave policije (FUP) iz novembra 2023. godine, koji je podnesen Tužilaštvu BiH, Savičić se sumnjiči za krivična djela "Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama" i "Organizovanje terorističke grupe" prema zakonima Bosne i Hercegovine. Federalna policija je u saradnji s INTERPOL-om i Ministarstvom unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona prikupila čvrste dokaze o Savičićevom pridruživanju ruskoj jedinici Wagner još tokom sukoba između Rusije i Ukrajine oko Krima u periodu 2014.-2015. godine.
Savičić, kojeg su neki mediji već prozvali "bosanskim plaćenikom," prema izvještajima više nije pripadnik grupe Wagner, ali i dalje zadržava aktivnu ulogu u sukobu, sada kao član ruske vojske. Njegove aktivnosti uključuju regrutaciju stotina ljudi, navodno iz Srbije, koji bi se pridružili ruskoj strani u trenutnom ratu u Ukrajini. Ova nova uloga potvrđuje da Savičić nije samo prolazni akter u konfliktu, već osoba s dubokim vezama i uticajem na vojnu strukturu koja direktno podržava ruske ciljeve u regionu.
Sankcije Velike Britanije šalju jasnu poruku o neprihvatanju takvih aktivnosti i predstavljaju dodatni pritisak na pojedince povezane s agresijom na Ukrajinu. One su i upozorenje državama u regionu, uključujući Bosnu i Hercegovinu, da se ozbiljno pozabave sigurnosnim prijetnjama koje dolaze od njihovih građana uključenih u strane sukobe. Uvođenjem sankcija protiv Savičića, Velika Britanija stavlja jasno do znanja da će i dalje sankcionisati osobe koje, direktno ili indirektno, podržavaju destabilizaciju suverenih država poput Ukrajine.
Ostaje da se vidi kakve će korake poduzeti bosanskohercegovačke institucije prema svom državljaninu, koji se sada suočava s međunarodnim sankcijama.